Temizlik ürünleri için uyarı

“Evdeki fazla eşyayı atın. Kimyasal temizlik malzemelerinden uzak durun. Aşırı titizlik, sağlıklı değil.”

Uyarı, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Fuat Kalyoncu‘dan geldi.

Kalyoncu, temizlik takıntısının ölüm tehlikesine bile yol açabileceğine dikkat çekti.

Özellikle havasız ortamda temizlik malzemelerine maruz kalınmaması gerektiğini belirten Kalyoncu, “Nemli bezle toz almak ve elektrikli süpürge aynı sonucu veriyor. Tuvalette ameliyat yapacak haliniz yok. Temizlik malzemelerini çok kullanıyoruz. Avrupada en çok kezzap, tuz ruhu, çamaşır suyu gibi temizlik maddelerini kullananlar bizim hanımlarımız. İstatistikler öyle gösteriyor” dedi.

AŞIRI TİTİZLİK ALERJİYİ DE TETİKLEYEBİLİR

Kalyoncu, bazı alerjik rahatsızlıkların da aşırı titizliğe bağlı olabileceğini söyledi: “Özellikle astım ve alerjik hastalıkların hali vakti daha yerinde, daha imkanlı toplumlarda fazla olduğunu görüyoruz. Yani Afrika’daki insanlar çok daha basit, çok daha kötü ve yetersiz şartlarda yaşıyorlar ama astım, alerji gibi hastalıklar yönünden batıya göre rakamları daha düşük.”

Uzmanlara göre, antibakteriyel yaşam, çocuklar için de tehlikeli çünkü bakteri teması az olan çocuklarda bağışıklık sistemi yeteri kadar gelişmiyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.