“Temel hedef sağlığın ticarileşmesidir”

Türk Tabipler Birliği, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, Devrimci Sağlık İş Sendikası ile Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği üyesi bir grup hekim ile sağlık çalışanı, Tam Gün Yasa Tasarısı’nı protesto etmek için Kocaeli’de iş bıraktı.

Kocaeli Devlet Hastanesi önünde toplanan sağlık çalışanları adına açıklama yapan Kocaeli Tabip Odası Başkanı Esra Yüksek, TBMM’de görüşülen yasa tasarısının sağlık çalışanlarının ücretlerinde kalıcı ve emekliliğe yansıyan düzenleme içermediğini, halkı, hastaları, hekimlere ve sağlık çalışanlarına karşı kışkırttığını ifade etti.

Hekim ücretleriyle ilgili kamuoyuna yansıyan rakamların gerçeği yansıtmadığını ileri süren Yüksek, tasarının hekimleri daha fazla muayene, tetkik ve ameliyat yapmaya yönlendirdiğini, bu durumun da hasta güvenliğini tehlikeye atacağını savundu ve şöyle devam etti:

”Bizim ‘Tam Boy Yalan Tasarısı’ diye adlandırdığımız ‘Tam Gün Yasa Tasarısı’nı da içeren Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın temel hedefi, sağlığın ticarileşmesi, özelleştirilmesidir. Sağlık hizmetleri son yedi yılda, daha önce hiç olmadığı kadar ticarileşmiştir. Vatandaşlar, sağlık hizmetlerine ulaşabilmek için her geçen gün daha fazla para ödemek zorunda bırakılmıştır.”

Sağlık çalışanları örgütleri olarak bugün tam gün iş bırakma kararı aldıklarını, üyelerinin hastanelerde acil servisler dışında hizmet üretmediğini sözlerine ekledi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.