Televizyondan hastaya reçete yazılır mı?

doktor oneri

Beslenme sorunlarını çözmek ve bilgi kirliliği ile mücadele etmek amacıyla kurulan Ulusal Beslenme Platformu, referans bir kuruluş olarak sağlıklı ve doğru beslenme kültürünü oluşturmak amacını taşıyor.

Gıda ve beslenme sağlığı konusunda toplumu doğru yönlendirmeyi hedefleyen platform için beslenme ve diyet uzmanları, gıda bilimciler, endokrinoloji ve metabolizma uzmanları başta olmak üzere tıbbın diğer uzmanlık alanlarından bilim adamları ilk kez bir araya geldi.

Ulusal Beslenme Platformu Koordinasyon Kurulu Üyesi Prof. Dr. Temel Yılmaz, medya organlarından yapılan yayınların beslenme ve hastalıkların tedavisinde toplum bilincini olumsuz etkilediğini söyledi, önceliği bu konuya vereceklerini anlattı:

“Bilimselliği kanıtlanmamış, etkinliği üzerine bilimsel konsensüs oluşmamış, 200 yıl önceki tıbbın kullandığı yöntemler bitkisel tedavi adı altında yayınlanıyor. Hastayı görmeden, teşhis etmeden televizyondan reçetelerin verildiği bir çılgınlık noktasına gelindiğini görüyoruz, tıpla ilişkisi olmayanların hastaları tedavi etmeye çalışmaları son derece kaygı verici. Bilim insanlarının bu çılgınlığa ‘dur’ diyeceği bir platform kurduk.”

BİLİMSEL TEDAVİ YERİNE OT KAYNATMA…
“Medya, hastalıkların bulguları ve gidişi konusunda bilgilendirici işleve sahiptir ama medya reçete veremez, tedavi edemez. Televizyondan hastaya reçete yazılır mı, dünyanın hiç bir yerinde yok” diyen Prof. Yılmaz, bu nedenle bilimsel tedaviden uzaklaşma eğilimi olduğunu söyledi:

“Özellikle kanser, diyabet, kalp-damar hastalıkları ve obezite alanındaki bilgi kirliliği nedeniyle ülkemizde dünyanın aksine, bilimsel tedavi yöntemleri terk edilmekte, hastalığın tedavi süreci aksatılıp geciktirilmekte. Hastalar bilimsel tedaviden uzaklaştırılıp ot kaynatmaya yönlendiriliyor. Bunun için platform cumhurbaşkanı, milli eğitim ve sağlık bakanları ile RTÜK’e düşüncelerini anlatacak. Bağımsız bir komisyon, incelediği ve tıbben doğru bulmadığı haberleri ilgili kurumlara bildirecek.”

GIDA GÜVENLİĞİ İÇİN TEDBİR ALINACAK
Ülkemizde gıda üretiminin yüzde 50’sinin kayıt dışı olduğunu, bunun da gıda güvenliği açısından risk yarattığını hatırlatan Prof. Dr. Mehmet Pala ise halkın sağlıklı gıdalarla beslenmesi için platformun öngördüğü tedbirleri şöyle özetledi:

“Ruhsatsız çalışan ve ucuz üretim yapan çok sayıda firma var, bunun üzerinde duruyoruz, doğruları ve bilimsel verileri devlet yöneticilerine aktarmak, alınacak kararlara katkıda bulunmak istiyoruz. Yaptırım gücümüz yok ama bu işleri bilen bir grup olacağı için yetkililere doğrusunu aktarıp, yön göstereceğiz.”

55 profesörün biraraya geldiği platformun çalışmaları, bir bilim kurulu tarafından yönlendirilecek, ilgili bakanlıklar da çalışmalara katkı sağlayacak.

OKULLARDA YEMEKHANELER KAPATILIP KANTİNLER AÇILIYOR
Platform, başta çocuklar ve gençler olmak üzere obezite ve diyabetin hızla arttığı Türkiye’de beslenmeye yönelik ulusal bir strateji geliştirilmesi için de kolları sıvamış görünüyor. Prof. Dr. Filiz Açkurt’un bu konudaki görüşeri:

“Fast food, çocuklarımızı ve gençlerimizi yanlış beslenmeye yönlendirdiği gibi sağlıklı beslenmeye uymayan gazlı içeceklerde de çok büyük patlamaya neden oldu. Okullarda yemekhaneler kapatılıp kantinler açılıyor, kantinde ise sadece fast food satılıyor. Önemli bir nokta da reklamlar. Reklamların belli bir program çerçevesinde kontrol altına alınması gerekebilir. Çünkü çocuklar ve geçler reklamlardan çok kolay etkileniyor.

Giderek yaygınlaşan obezitede yapılması gereken birincil iş, davranış değişikliğinin oluşmasıdır. Bunun için aileden başlamak üzere toplumun davranışını yönlendirmek gerek. Platformun temel amaçlarından biri de bu, yani aile mutfağından başlayıp, sonra da daha büyük gruplara yayılarak beslenme alışkanlığını modifiye etmek lazım.”saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.