Tek seansta 8 ameliyatla ayağa kalktı

Türkmenistan’da yaşayan ve kas erimesi nedeniyle eklemlerindeki büzüşme sonucu 5 yaşından beri yatağa mahkum olan Davud Abdllayev (15), yakınlarının tavsiyesi ile geldiği Kayseri’de tedavi edildi.

Acıbadem Kayseri Hastanenin Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Sinan Karaoğlu, yaptığı açıklamada, 5 yaşından sonra hiç yürüyemeyen Abdllayev’in her iki kalça, diz ve ayak bileğinde aşırı şekil bozukluğu ile büzüşme gibi sorunlar tespit ettiklerini bildirdi. Abdllayev ailesinin uzun süredir çeşitli tedavi seçeneklerini deneyip olumlu sonuç alamadıklarını anlatan Karaoğlu, şunları söyledi:

”Davud, ilk geldiğinde kalça ve diz eklemlerinde 100 derece kadar kıvrık bir biçimde sabit şekil bozukluğu vardı. Ameliyatta her iki kalça, diz ve ayaklara 6 saat süren tek seansta 8 operasyon yapıldı. Ameliyattan çıktığında annesi Davut’u olması gereken bir boyda ve ayaklarını normal düz uzanmış şekilde görünce gözyaşlarını tutamadı. Ameliyat sonrası Davud’a 15 gün kadar rehabilitasyon ve yara bakımı yapıldı. Dikişleri alındıktan sonra hastanın iki ay kadar ameliyatla düzeltilen kemiklerinin kaynaması ve tendonlarının iyileşmesi için Türkmenistan’a dönmesine izin verdik. Geri döndüğünde yürümesi için destek cihazları yapıldı ve ilk denemede başarı ile yürüttük.”

Davud’un yürüteç kullanarak yürüdüğünü ve çok yakında koltuk değnekleri yardımıyla başkasının desteğine muhtaç olmadan yürümesinin mümkün olabileceğini bildiren Karaoğlu, fizyoterapistlerden oluşan bir ekibin Davud’a yürüme egzersizleri yaptırdığını kaydetti.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.