TEB: Sorun hayatiyetini koruyor

TEB’den yapılan yazılı açıklamada, SGK’nın 16 Ocaktan itibaren geçerli olmak üzere eczanelerle ilaç alım sözleşmesini feshettiği, Danıştay 10. Dairesi’nin de bu işlemin yürütmesini durdurduğu hatırlatıldı.

Bunun ”sevindirici bir gelişme olduğu, ancak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer’in bu karara itiraz edeceklerini” açıkladığı belirtilen açıklamada, ”Danıştay da hala nihai kararını vermemiş olduğundan, sorun henüz ortadan kalkmış değil” denildi.

Açıklamada, 4 Aralıkta eczanelerin kapatılmasına neden olan sorunların ise halen devam ettiği ifade edilerek, gelinen süreçte halkın desteğinin yüreklendirici olduğu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile yapılan görüşmede de sorunların en üst makamlara kadar ulaştığının görüldüğü kaydedildi.

Başkanlar Danışma Kurulunun olağanüstü toplantısında, Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti ve 51 bölge eczacı odası başkanının gelinen noktayı ve bundan sonra neler yapılacağını tartıştığı bildirilen açıklamada, ”İrademiz şu yöndedir: Bizler her şeyden önce, dayatmalarla değil, bizi dinleyen, anlayan, hak vermediği noktalarda karşılıklı tartışan ama demokrasi içi, meslek birliğimizi tanıyan ve eczacılar açısından yeni sorunlar üreten değil, sorunları çözmeye yönelen bir sürecin parçası olmak istiyoruz” ifadesine yer verildi.

Bugün bu iradeyi, 4 Aralıkta sıkıntılarını anlatmak için kepenklerini koşulsuz olarak kapatanların ortaya koyduğu ifade edilen açıklamada, ”Bugün hak arama mücadelemizin halkı ilaçsız bırakarak cezalandırılamayacağı açığa çıkmıştır. Eczacıların, kamunun ve halk sağlığının çıkarlarının buluştuğu noktada, yeni bir protokol de dahil olmak üzere eczacıların sorunları hayatiyetini ve aciliyetini korumaktadır” denildi.

Açıklamada, ”24 bin eczacı tarafından açıkça paylaşılan bu gerçeğin göz ardı edilmeyeceğini umuyor, Türkiye’de eczacılık hizmetinin hastalarımızın layık olduğu şekilde sürdürülebilmesi için görüşmelerin devam etmesini, taleplerimizin dikkate alınmasını ve gerekli düzenlemelerin ivedilikle yapılmasını talep etmeye devam ediyoruz” çağrısına yer verildi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.