“Tavuk itlafı ile KKKA bağlantısı bilimsel değil”

doktor oneri

Açıklamada, ”KKKA hastalığı ülkemizde 2002 yılından beri görülmekle birlikte tavuk itlafları 2005-2006 yılında yapılmıştır. Tavuk itlafının olmadığı dönemde de ülkemizde KKKA hastalığı mevcuttu” denildi.

Bazı basın yayın organlarında kuş gribi nedeniyle yapılan tavuk itlafının Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) vakalarını artırdığı yönünde iddiaların yer aldığı hatırlatılarak, KKKA hastalığının 2002 yılında fark edildiğine ve 2003 yılında da tanısının konulduğuna dikkat çekilerek, hastalığı bulaştıran kene türünün özellikle meşelik orman yapısına ve kurak iklime sahip bölgelerde yoğun olarak bulunduğu belirtildi.

Kuş gribi hastalığının ise ilk kez Ekim 2005 tarihinde Manyas Kızıksa beldesinde bir hindi sürüsünde tespit edildiğinin hatırlatıldığı açıklamada, devam eden aylarda özellik köy tavuklarında görüldüğü ve Ocak 2006’da insan vakalarında ortaya çıktığı ifade edildi. Açıklamada, 2005 yılı Aralık ayı ile 2006 Şubat ayı döneminde kuş gribi hastalığının tespit edildiği bölgelerde itlaf çalışmasının yürütüldüğü ve böylelikle hastalığın kolaylıkla kısa sürede kontrol altına alındığı kaydedilerek, şöyle denildi:

KENE YERLER AMA KENE İÇİN DE ÖNEMLİ BESİNDİRLER
”KKKA hastalığı ülkemizde 2002 yılından beri görülmekle birlikte tavuk itlafları 2005-2006 yılında yapılmıştır. Yani tavuk itlafının olmadığı dönemde de ülkemizde KKKA hastalığı mevcuttu. KKKA vakalarının görüldüğü iller ile tavuk itlafı yapılan iller ve bölgeler birbirinden farklılık göstermektedir. İtlaf çalışması Ağrı ve Van başta olmak üzere ağırlıklı olarak Doğu Anadolu bölgemizde yapılmış, KKKA hastalığı ise Kelkit vadisi ve Orta Anadolu’ya doğru uzanan diğer vadilerde görülmektedir. KKKA hastalığının görüldüğü bölgeler ve itlafın yapıldığı bölgeler arasında uyumsuzluk söz konusudur.

KKKA virüsünü taşıyan kene türü yoğun olarak orman içi arazilerinin bulunduğu tarla kenarlarında bulunmaktadır. Genel olarak kanatlı hayvanlar kene yemekle birlikte aynı zamanda kene için önemli bir beslenme kaynağı da oluşturmaktadır. Belirtilen gerçekleri göz önüne aldığımızda tavuk itlafı ile KKKA hastalığı arasında bağlantı kurulması bilimsel gerçeklere dayanmayan bir iddiadır.”saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.