Tatlandırıcılar şekerden daha tehlikeli

Bilim insanları, düşük kalorili tatlandırıcıların genel kanının aksine zayıflatmadığını, hatta bazı durumlarda kilo aldırdığını ortaya çıkardı. 

Araştırmacılar, yapay tatlandırıcıların metabolizmayı etkilediğini ve karın bölgesinde yağlanmaya neden olduğunu belirtti.

Araştırmada, 1984-2012 yılları arasında tatlandırıcı kullanan ve kullanmayan 1454 kadın ve erkeğe ait bilgiler kullanıldı. 

Bu veriler ışığında tatlandırıcı kullananların 10 yıl sonunda 2.6 santimetre daha geniş bir bel çevresine sahip olduğunu ve karın bölgesi obezitesine yüzde 37 daha yatkın olduğu gözlendi. 

ABD’deki araştırmalar sonucu elde edilen verilerin yer aldığı makalede imzası bulunan Dr. Chee Chia da zayıflamak amacıyla kullanılan tatlandırıcıların obezite salgınına yol açabileceğine dikkat çekiyor. 

Malezyalı bilim insanı Chia, araştırma sonuçlarına göre tatlandırıcıların zayıflamak için uygun bir yol olmayabileceğinin görüldüğünü sözlerine ekledi. 

Araştırmada yine son 30 yılda obezitenin azalma eğilimi göstermediği ortaya çıkarken, 2025 yılında 1 milyar insanın bu hastalıktan muzdarip olacağı da öngörüldü.

Uluslararası Tatlandırıcılar Birliği ise çalışmanın gözlemsel olduğunu, zarar ve etkilerini kanıtlayamayacağını ileri sürdü. 

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.