Tatilde açık büfe tuzağına düşmeyin

Neredeyse sadece kuş sütünün eksik olduğu böyle ortamlarda tatil yaparken diyeti devam ettirmek de hayli zorlaşıyor.

Hele de tatildeki tek hedefi dinlenmek ve rahatlamak olanlar için diyet yapmak bir zulme dönüşebiliyor. İşte bu nedenle tatilde amaç kilo vermekten öte kiloyu korumak olmalı.

Eğer tatili çok sıkı bir spor ve diyet yaparak kampa dönüştürmek isteyenlerden değilseniz; hem tatil yapıp hem de sıkı bir diyete gerek kalmadan kilonuzu koruyabilirsiniz. Medical Park Bahçelievler Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Emel Unutmaz; tatilden evine elindeki valizlerin dışında eklenmiş kilolarla ve genişlemiş bir bedenle dönmek istemeyenler için basit ama etkili tüyolar verdi:

TATİLDE DE KAHVALTISIZ GÜNE BAŞLAMAYIN
Her zaman sağlıklı beslenme önerilerinin başında yer alan kahvaltı; açık büfe zamanında da vazgeçilmemesi gereken öğün. ‘Sabah iştahsız oluyorum’ diyorsanız; 1 bardak sütle birlikte meyve veya çeşitli gevreklerle de kahvaltı yapabilirsiniz. Kahvaltıda; 1 bardak süt, 6 – 8 kaşık yulaf gevreği, 1 çay kaşığı tarçın ve 10 – 12 fındık karıştırarak hem dengeli, hem doyurucu bir mönü oluşturabilirsiniz. Veya 1 kepekli tost ile birlikte şekersiz dal tarçın konmuş bir yeşil çay da olabilir.

En güzeli yavaş yavaş iyi çiğneyerek yapılacak, bol çiğ sebze (domates, salatalık, maydanoz ve çeşitli yeşillikler) ile birlikte peynir, yumurta (sıklığı kişiye göre değişmek kaydı ile ), esmer ekmek, zeytin ile yapılan geleneksel kahvaltı olacaktır.

ARA ÖĞÜNDE GÖZLEME YİYEN AKŞAMA PİLAVI UNUTSUN
‘Her şey dahil’ sistemlerin güzel taraflarından biri de ara öğün imkanı sunuyor olması. Sabah ila öğlen arası 3 – 4 saati geçmiyorsa yapılmayabilir; ancak öğlen ila akşam arasında yani ikindi dediğimiz öğünde mutlaka küçük de olsa bir ara öğün yapılması faydalı olacaktır. Diğer öğünlerle kombine bir şekilde, sabah yapılmadıysa yine gevrek ve süt / yoğurt veya meyve ile süt / yoğurt iyi tercihlerdir. Veya bulunabiliyor ise kepekli bir tost ile ayran veya kalorisiz bir içecek olabilir. Kişinin canı gözemle istiyorsa akşam yemeğindeki karbonhidrat (çorba, makarna, pilav, patates vb.) tercihini azaltarak yağsız bir gözleme de tüketebilir. Tabi her gün olmamasında fayda var. Yine dondurma da süt + meyve haklarından düşerek tüketilebilecek bir besin (sıklığa dikkat!!!).

MİNERAL SULARIYLA HALSİZLİKTEN KURTULUN
Yaz aylarında en çok ihtiyaç duyulan şey sıvı… Su içmeyi sevemeyenler için bu ihtiyacı karşılamak asitli ve kalorili sıvılara kalıyor. Bu noktada kişinin en güzel yapacağı şey kendine hedef koymaktır. Günlük 2 litre su içmek kaydıyla istediğinde maden suyu (kalp, tansiyon, böbrek hastalıkları gibi sodyum kısıtlaması gerektiren bir rahatsızlık yok ise) ayran, kalorisiz içecekler (diyet içecekleri günde 1 kutu geçmemekte fayda var) içilebilir. Yazın terle birlikte kaybedilen mineraller, vücutta halsizlik bitkinlik yaratabilir; bunun engellenmesi için gerekli olan mineral takviyesini de kişi maden suyu ile karşılayabilir.

EN MASUM GÖRÜNÜŞLÜ KARBONHİDRATLAR: MEYVELER
Diyetlerde sınırsız yenileceği yanılgısına düşülen meyve porsiyonları; en masum görünüşlü karbonhidrat kaynaklarıdır! “Ama o meyve çok yesem ne olur ki?” demeyin. Meyveler de nihayetinde karbonhidrat dolayısı ile kalori içeren besinlerdendir. Günlük tüketimi kişiye bağlı olarak değişmekle birlikte, sağlıklı bireylerde ortalama 3 – 5 porsiyon tüketimi gereklidir. Ancak porsiyon ölçüsüne dikkat etmek şartıyla! Ayrıca yemeklerle birlikte tüketmektense ara öğün olarak tüketmek daha faydalı olacaktır.

ÖRNEK TATİL MÖNÜSÜ

Kahvaltı
2 dilim esmer ekmek
2 dilim peynir veya 1 dilim peynir + 1 yumurta
bol çiğ sebze (domates, salatalık, maydanoz vb. )
2 adet ceviz
3 – 4 adet zeytin
şekersiz çay / yeşil çay (mümkünse dal tarçın bekletilmiş )

Ara
1 meyve

Öğle
ızgara et / tavuk / balık
salata

Ara
1 – 2 meyve
1 bardak süt / yoğurt
1 paket diyet bisküvi veya 1 – 2 dilim ekmek yerine geçenler

Akşam
zeytinyağlı sebze yemeği
1 kâse yoğurt
2 dilim esmer ekmek

Ara
1 – 2 meyve
1 bardak süt / 1 kase yoğurt

1 PORSİYON MEYVENİN ÖLÇÜSÜ:
Besin -Ortalama Ölçü- Miktar (Gr)
Ahududu 1 su bardağı 120
Ananas 1/2 adet 120
Armut 1 orta boy 100
Avokado ½ adet 125
Ayva 1/3 orta boy 100
Böğürtlen 3/4 su bardağı 120
Çilek 12 adet 175
Dut 15 adet 75
Elma Bir küçük boy 100
Elma suyu 1/2 su bardağı 120
Yeşil Erik 12 adet 120
Mürdüm eriği 4 adet 75
Kırmızı erik 6 adet 90
Greyfurt ½ orta boy 180
Greyfurt suyu 1 çay bardağı 100
Hurma 3 adet 20
Karpuz 1/8 orta boy 200
Kavun 1/8 orta boy 170
Kayısı 4 adet çekirdekli 160
Kiraz 12 adet 90
Kivi 1 orta boy 120
Kuru erik 5 adet 20
Kuru Hurma 5 adet 20
Kuru incir 1 adet 20
Kuru kayısı 4 adet 20
Kuru üzüm 1 yemek kaşığı dolusu 20
Limon 3 küçük boy 180
Mandalina 1 büyük veya 2 küçük boy 120-140
Mango (kabuksuz) 1/2 küçük boy 90
Muz (ithal) ½ orta boy 50
Muz (yerli) 1 küçük boy 65
Mürdüm eriği 3-4 adet 50
Nar 3/4 orta boy 100
Nar suyu 1/2 su bardağı 120
Nektarin 1 orta boy 135
Portakal 1 orta boy 130
Portakal suyu 1 çay bardağı 100
Şeftali 1 küçük boy 130
Taze incir 1 küçük boy 50
Turunç 1 orta boy 100
Üzüm 15 iri tane / 1 su bardağı 75
Üzüm suyu. ¼ su bardağı 60
Vişne 18 adet 100
Vişne suyu 1/3 su bardağı 80
Yenidünya 6 adet 90

YAZ MEYVELERİ ŞİFA DOLU

Üzüm: Potasyum ve C vitamini deposudur. Sindirim sistemi üzerinde faydalıdır. Vücudun savunma mekanizmasını güçlendirir.
Kiraz: Kolesteroller üzerine olumlu etkileri vardır.
Kayısı: Kanser ile mücadelede iyi karotenoid kaynağıdır. Kan yapıcı özelliği vardır.
Ananas: Potasyum, fosfor, demir, A ve C vitamini içerir. Toksin atıcıdır. Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Cilt sağlığında etkindir. Zindeliği artırır.
Karpuz: A ve C vitamini ile fosfor ve potasyum içerir. Böbrekteki kum ve taşların atılmasında faydalıdır. Toksin atıcıdır. Sıvı ihtiyacının karşılanmasına da katkısı vardır.
Kavun: A vitamini, potasyum ve folik asitten zengindir. Damar tıkanıklığında, bağırsakların çalışmasında etkilidir. Göz sağlına fayda sağlar.
Mango: A ve C vitamini yönünden hayli zengindir. Göz ve cilt sağlığına iyi gelir. Antioksidan özelliği ile kansere karşı koruyucudur.
Pepino: C vitamini, fosfor ve potasyum kaynağıdır. Eklem romatizmasında, kemik gelişiminde ve hemofili hastalığında etkilidir.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.