Tatil öncesi önleminizi alın, lekeden korunun

Yaz aylarının tadını çıkarttığımız bir döneme girdik. Güneş ışınları sadece bizlere deniz tatili imkanı sunmakla kalmıyor aynı zamanda beraberinde dikkat edilmesi gereken tıbbi durumları da arttırıyor.

Plastik ve Estetik Cerrah Prof. Dr. Reha Yavuzer, yaz tatilinde ciltte yaşanabilecek problemleri ve oluşabilecek hasarları en aza indirmek için yapılabilecek uygulamaları anlattı.

Yaz boyu maruz kalınacak yoğun güneş ışınlarına dikkat etmek gerektiğini vurgulayan Prof. Yavuzer, “Derimiz güneş ışınları ile karşılaştığında kendini korumaya çalışıyor ve tenimizde bir koyulaşma meydana geliyor. Bu süreçte iki temel değişiklik karşımıza çıkabiliyor: Güneş lekeleri ve benler (nevüs). Her iki durum da aslında birikimsel olarak ultraviyole ışınlarının derimizde bıraktığı hasarlanmadan tetikleniyor. Aslında bu keyif dolu yaz ayları aynı zamanda cildimizi korumamız açısından en dikkatli olmamız gereken zamandır”dedi.

YAZ TATİLİ ÖNCESİ BU UYGULAMALI DÜŞÜNEBİLİRSİNİZ

Yaz tatili öncesi yapılabilecek tıbbi uygulamaların yaz boyu meydana gelecek deri hasarını azaltıcı rol oynadığını söyleyen Yavuzer, tatile gitmeden önce bazı uygulamalardan faydalanmanın yararlı olacağını belirtiyor. Dr. Yavuzer, önerdiği o uygulamalar hakkında şunları söylüyor:

“Güneş ışınları ile karşılaştıkça mimik kaslarımızı daha da çok kullanıp, kırışıklarda bir artışa neden olmamak için tatil öncesi botulinum toksin uygulaması birinci sıradaki tercihimiz. Deri metabolizmasını desteklemek ve içeriden nemlenmeyi sağlamak amacıyla çapraz bağları olmayan hyaluronik asit enjeksiyonları, özellikle derimizin daha ince olduğu göz çevresi ve boyun, dekolte bölgelerinde ikinci tercihimiz. Vitamin enjeksiyonları, PRP ve poly-l laktik asit ise kollajen üretimini arttırmak amacıyla önerebileceğimiz enjeksiyonlar arasında.”

BU UYGULAMALARI YAPTIRIRKEN BİR KEZ DAHA DÜŞÜNÜN

Peki, güneşin cildimizde oluşturduğu zararları en aza indirmek için nelerden kaçınmak gerekiyor? Prof. Yavuzer’in bu konudaki tavsiyeleri ise şöyle:

“Güneş ışınlarına hassasiyeti arttırabilecek uygulamalardan, örneğin kimyasal peelinglerden, lazer uygulamalarından yaz aylarında uzak durmak akıllıca olur. Tabii konu ile ilgili hekiminiz sizin koşullarınıza uygun en doğru yönlendirmeyi yapacaktır. Yılın 12 ayı yapılabilecek cihaz uygulamaları da mevcut; bunların başında da BBL adı verilen ve kolajen sıkılaşmasını ve üretimini sağlayan enerji bazlı uygulama geliyor.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.