Tartışmalar sağlıkçıları korkuttu

Türk Sağlık-Sen’in açıklamasında, sağlık çalışanlarının domuz gribi aşısı ile ilgili tereddütlerini belirlemek amacıyla internet üzerinden yapılan ankete, aşı yaptırmayı düşünmeyen 545 sağlıkçının katıldığı bildirildi.

Buna göre, ankete katılanların yüzde 50’si, aşı yaptırmamalarına gerekçe olarak, ”Aşıyla ilgili tartışmalardan duydukları tedirginliği” gösterdi.

Katılımcıların yüzde 34’ü ”Aşının zararlı olabileceği”, yüzde 13’ü ”Faydası olmadığı”, yüzde 2’si ise ”özel sebeplerle” aşı olmayı düşünmediğini belirtti. Yüzde 1’i de herhangi bir sebep göstermedi.

Anketle sağlık çalışanlarının domuz gribi aşısı ile ilgili bilgilendirilip bilgilendirilmedikleri de araştırıldı.

Buna göre, katılımcıların yüzde 18’i ”yeteri kadar bilgilendirildiğini”, yüzde 48’i ”yeteri kadar bilgilendirilmediğini”, yüzde 34’ü de ”kısmen bilgilendirildiğini” ifade etti.

Ankete katılanların yüzde 44’ü ”domuz gribinden korunmak için aşının yeterli olmayacağını”, yüzde 30’u ”kısmen yeterli olacağını”, yüzde 6’sı ”yeterli olacağını” düşünürken, yüzde 20’sinin bu konuda bir fikri yok.

Ankete katılanların hastanelerdeki hijyen ile ilgili düşünceleri de soruldu.

Katılımcıların yüzde 63’ü ”Hastanelerin domuz gribine karşı hijyenik olmadığını”, yüzde 31’i ”kısmen hijyenik olduğunu”, yüzde 6’sı ”hijyenik olduğunu” dile getirdi.

Anket sonuçlarını değerlendiren Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, sağlık çalışanlarının aşı ile ilgili tereddütlerinin giderilmediğini savundu.

Kahveci, “Özellikle Başbakan’ın ‘aşı olmayacağına’ yönelik açıklamaları ve ‘Sağlık Bakanı ile aynı düşünmediğini’ ifade etmesi, çalışanların kararlarında etkili olmuştur. Yaşanan bu olaylar çalışanları aşı konusuna kararsızlığa, tereddüte ve aşı olmamaya yöneltmiştir” dedi.

Başbakan Erdoğan, partisinin Meclis Grup Toplantısı’nda domuz gribi aşısı konusunda, Sağlık Bakanı’na katılmadığını belirterek; “Bu iş öyle cebren olmaz. İsteyen olur, istemeyen olmaz. Zaten bu konuda oteriteler de ikiye ayrılmış durumda” dedi.

Aşı olup olmayacağı sorusu üzerine de Başbakan, “Ben aşı olmayı düşünmüyorum” yanıtını vermişti. Ancak Sağlık Bakanı bu sözlerden önce kameralar önünde aşı olmuştu.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.