Tarihi geçmiş kozmetik ürünlerine dikkat

Araştırmalara göre birçok kişi başta göz kalemi ve maskara olmak üzere kozmetiklerin ömrünü pek önemsemiyor.

Oysaki tarihi geçmiş ruj, göz kalemi ve diğer kozmetiklerin üzerinde bakteri oluşumu hız kazanıyor.

Doktorlara göre, sağlık yönünden en büyük problemlerin başında göz için kullanılan ürünler geliyor. Bıu nedenle özellikle göz ile ilgili kozmetik ürünlerini kullanırken daha da dikkatli olunması öneriliyor.

Kozmetiklerin de gıda gibi son kullanma tarihleri olduğunu hatırlatan güzellik uzmanı Alecandra Richmond, bunlara dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.


Kozmetik ürünlerin ortalama dayanma süresi

Mascara: 3-6 ay
Allık: 12-18 ay
Ruj : 18 ay
Güneş Kremi: 12 ay
Fondöten: 6 ay
Far: 12 ay
Eyeliner: 3-6 ay
Göz Kalemi: 24 ay
Şampuan: 24 ay
Duş Jeli: 24 ay

4 yıl önce Avrupa Birliği’nin kriterlerinin önerisine göre kozmetik ürünlerine de son kullanma tarihi basılması zorunluluğu getirilmişti.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.