Tansiyon kontrolü için 5 altın kural!

doktor oneri

Kan basıncı yüksek olduğunda, özellikle enseden başlayan baş ağrısı, burun kanaması, nefes darlığı gibi şikayetler ortaya çıkabiliyor. Tansiyon yüksekliği bazı kişilerde de hiçbir belirtiye yol açmayabiliyor ve kişinin günlük yaşamını sürdürmesine bir engel teşkil etmeyebiliyor.

Hastanın uzun yıllar hipertansiyon sorunu olduğunu bilmeden yaşayabildiğini ancak hastalık kontrol altına alınmadığında, özellikle böbrek, göz, kalp gibi organların bu durumdan olumsuz etkilendiğini belirten İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Tülay Kadıoğlu, enseden başlayan baş ağrısının en belirgin şikayet olduğunu söyledi ve hipertansiyona karşı alınması gereken önlemler hakkında şu bilgileri verdi:   

ERKEKLER KADINLARA GÖRE DAHA FAZLA RİSK ALTINDA

“Hipertansiyonun %95’inin saptanabilen bir nedeni yoktur. Ancak % 5 hastada sekonder hipertansiyon olarak adlandırılan, altta yatan başka nedene bağlı kan basıncı yükselmesi görülmektedir. Hipertansiyon genellikle 35-50 yaşları arasında görülür. Erkekler tansiyon hastalığı açısından kadınlara oranla biraz daha risk altındadır. Genetik yine hipertansiyonda da önde gelen nedenlerin başındadır.

5 ALTIN KURALA DİKKAT EDEREK HİPERTANSİYONDAN KORUNABİLİRSİNİZ!

Hipertansiyondan korunmak ya da hastalığı kontrol altına almak ise bazı yaşam tarzı değişiklikleri ile mümkündür. Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizin yanı sıra stres kontrolü gibi faktörler, tansiyon değerlerinin yükselmesini engeller. Bazı hastalar için ise doktor kontrolünde ilaç tedavisi ile kan basıncı değerleri kontrol altına alınabilir.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.