Tanıdık bir düşmandan domuz gribine katkı

ABD’deki birçok domuz gribinden ölüm vakasına, hastada aynı anda seyreden ikinci bir enfeksiyonun katkı yaptığı belirlendi.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nce yapılan çalışmada, bu hastalıktan ölen 77 kişinin yüzde 29’unun, bakteriyel bir eş enfeksiyon taşıdıkları sonucuna varıldı. Bu bakteriyel hastalığın yaklaşık yarısının ise Streptococcus pneumoniae olduğu, bu bakteriye karşı aşılamanın mümkün olduğu kaydedildi.

Çalışma sonucunda hazırlanan raporda, doktorların şiddetli domuz gribi vakalarında bu tür eş enfeksiyonları ihmal edebileceklerine dikkat çekildi.

Raporda, ”Bu rapordaki bulgular, bakteriyel solunum yolu enfeksiyonunun, H1N1 salgınından ölümlere katkı yaptığını ortaya koymaktadır” denildi.

Raporda 1968, 1957 ve 1918’deki salgınlarda ölenlerin birçoğunda da ”S. pneumoniae, Haemophilus influenzae, Staphylococcus aureus ve Grup A Streptococcus” belirlendiği hatırlatıldı.

Raporda, bu bakterilerinin birçoğunun, rutin klinik testlerle belirlenemediği kaydedildi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.