‘Tamiflu, çocuklara verilmemeli’

İngiltere’deki John Radcliffe Hastanesinden Dr. Carl Henegan ve ekibinin yaptığı araştırma sonucunda, İngiltere Sağlık Kurumuna, H1N1 domuz gribi virüsü salgınına karşı uyguladığı politikayı acilen gözden geçirmesi çağrısında bulunuldu.

Henegan, yapılan araştırmada Tamiflu’nun çocuklardaki olumsuz etkilerinin, hastalık belirtilerinin görülme süresini bir buçuk gün azaltan olumlu etkilerinin önüne geçtiğini vurguladı. Bilim adamı, Tamiflu’nun bazı çocuklarda kusmaya neden olabileceğine, bunun da su kaybı ve bazı komplikasyonlara yol açabileceğine dikkati çekti.

Araştırma, bazı bilim adamlarının önlem olarak Tamiflu verilen çocuklarda mide bulantısı ve kabus görme gibi yan etkilere yol açtığını açıklamasından yaklaşık bir hafta sonra yayımlandı.

İngiltere Sağlık Kurumu (Health Protection Agency), arkadaşlarından biri domuz gribine yakalandıktan sonra Tamiflu verilen 248 öğrencinin yarısından fazlasında mide bulantısı, uykusuzluk ve kabus görme gibi yan etkilere rastlandığını belirlemişti.

İsviçre’nin Roche ilaç şirketinin sözcüsü ise Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre mevsimsel grip ya da domuz gribine yakalanan hastaların yarısında bulantı ya da sindirim bozuklukları görüldüğünü belirtti.

Tamiflu ile tedavi edilen çocuklar üzerinde yapılan klinik araştırmalarda da bulantı gibi yan etkilere rastlandığını belirten sözcü, bunların kabul edilebilir oranda olduğunu ve bu belirtilere ilaç tedavisinin kesilmesini gerektirecek kadar sık rastlanmadığını söyledi.

Sözcü, Tamiflu’nun, bir yaşından itibaren çocuklara, kilosuna göre 30-45 mg, 18 yaşından itibaren yetişkinlere 75 mg verilebildiğini belirtti.

Araştırma, British Medical Journal dergisinin internet sitesinde yayımlandı.

‘Tamiflu, çocuklara verilmemeli’

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.