Talasemi hastası Emine kök hücreyle tedavi oldu

“Talasemi majör” adı verilen ağır kansızlık hastası Emine Gümüş, Almanya’dan gelen kök hücrenin nakledilmesiyle hayata tutundu.

Aydın’ın Koçarlı ilçesine bağlı Kızılcabölük Mahallesi’nde yaşayan Ayhan ve Duriye Gümüş’ün kızları Emine’nin genetik hastalığı bulunduğu, henüz anne karnındayken yapılan tetkiklerde anlaşıldı.

Bebeklerini dünyaya getirme kararı alan aile, kızlarının kalpten kemiklere ve karaciğere uzanan bir dizi hastalıktan uzak kalması için her ay Ege Üniversitesi Tıp Fakültesine giderek kan nakli yaptırdı.

Boyu yaşıtları gibi uzamayan, okuluna devam edemeyen Emine’nin hastalığı 9 yaşına gelince ağırlaştı ve doktorları ölümcül sonuçların ortaya çıkmaması için kök hücre nakli gerektiğini aileye açıkladı.

BAĞIŞÇI SON ANDA VAZGEÇTİ

Kök hücre donörü olmak için daha önce başvuran bir Türk donörle Emine’nin doku uyumu sağlandı ve küçük kızın ailesi nakil işlemi için 2016 yılının kasım ayında hastaneye davet edildi.

Ancak ilk donörün son anda kök hücre bağışçısı olmaktan vazgeçmesiyle hayal kırıklığı yaşayan aileye müjdeli haber haziran ayında Almanya’dan geldi.

Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi doktorları tarafından yapılan nakil işleminin ardından taburcu edilen Emine ve ailesine İzmir Hasta Çocuk Evleri de destek verdi.

Derneğin Konak ilçesindeki bir evine kabul edilen aile, haftada 2 kez hastanedeki kontrollerin ardından memleketlerine dönmeye hazırlanıyor.

Emine’nin annesi Duriye Gümüş, kızından vazgeçmeyi asla düşünmediğini ama her geçen gün kızının gözlerinin önünde eridiğini anlattı.

Nakil için uygun donör bulunmasına çok sevindiklerini anlatan Gümüş, “Karnımdayken Emine’nin hasta olduğunu biliyordum. En çok 40-50 yıl yaşayacağını söylemişlerdi. İlik için başvurduk, uyum sağlanınca da çok sevindik. Türkiye’deki bağışçı kararından döndüğünde çok üzüldük. Kızımız bir an önce iyileşsin istiyorduk, uygun donör de bulunmuştu, son anda vazgeçmiş. Üzüldük. Sonra bizi mutlu eden haber de Almanya’dan geldi.” dedi.

Duriye Gümüş, ilk donörün yarattığı hayal kırıklığını, Emine’nin sağlığına kavuşmasıyla atlattıklarını aktardı.

EMİNE ÖĞRETMEN OLMAK İSTİYOR

Kök hücre nakliyle yaşama tutunan Emine ise kan nakillerinden bunaldığını, okula gidemediği için de çok üzüldüğünü belirtti.

Hastalık nedeniyle boyu kısa kaldığı için çok ağladığını anlatan Emine, artık yaşıtları gibi okula gidebileceğini ve öğretmen olmayı çok istediğini dile getirdi.

“ONU GÜZEL BİR HAYAT BEKLİYOR”

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi doktorlarından Doç. Dr. Barış Malbora, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi doktorlarından Prof. Dr. Savaş Kansoy ve Prof. Dr. Serap Aksoylar ile gerçekleştirdikleri başarılı bir takip ve tedavi süreci sonrası Emine Gümüş’ün sağlığına kavuştuğunu aktardı.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.