Talasemi 2012’de biter mi?

Talasemi Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Duran Canatan, dünyada 270 milyon civarında talasemi taşıyıcısı, 300 binin üzerinde talasemili hasta, Türkiye’de ise 1.5 milyon civarında taşıyıcı bulunduğunu söyledi.

2003 yılında evlenen çiftlerin yüzde 30’u taranırken, 2008 yılında bu oranın yüzde 81’e çıktığını belirten Canatan, 29 ilde 40 merkezde talasemi önleme programının devam ettiğini ve tarama yapıldığını söyledi. Canatan, ”2002 yılında talasemi ve orak hücreli yeni hasta doğumu 262 iken, 2008’de 23’e düştü. Yani hastalık yüzde 87-90 azaldı” dedi.

Güneydoğu Anadolu’da talasemili hasta doğum oranının yüksek olduğunu vurgulayan Duran Canatan, şunları kaydetti:

”Bu nedenle bölgeye özel önem verilmeli. Güneydoğu Anadolu’da talasemili hasta doğumunu sıfırlarsak Türkiye’de talasemi biter. Gaziantep ve Diyarbakır’da doğum öncesi tanı merkezleri kurulmalı. Aynı yerde kök hücre nakil merkezi kurulmalı. Siirt, Batman, Şanlıurfa, Şırnak, talasemide riskli bölgeler. Buradaki hastalar kilometrelerce uzaktaki Antalya’ya tanı ve tedavi için geliyor. Aile büyüğü bütün çocukların seyahat masrafını karşılayamadığından çareyi buraya göç etmekte buluyor. Gelemeyenlerin tedavisi aksıyor. Bölgede tanı merkezi kurulursa hastalığın sıfırlanması konusunda önemli bir adım atılmış olur.”

Doğu illerinde akraba evliliği oranının yüzde 35, batı illerinde yüzde 15 olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Duran Canatan, akraba evliliğinin talasemide riski artırdığını vurguladı. Başta Akdeniz ülkeleri olmak üzere Avrupa ülkelerinin talasemiyi 10 yılda bitirdiğine dikkati çeken Prof. Dr. Duran Canatan, ”Hedefimiz 2003’te başladığımız bu mücadeleyi 2012 yılında tam anlamıyla kazanmaktır. 2012 yılında yeni doğan hasta sayısını sıfırlama hedefindeyiz” diye konuştu.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.