Taklit güneş gözlüğü tehdidi

Güneşin zararlı ışınları göz sağlığını bozup birçok hastalığa neden olabiliyor.

Güneşteki ultraviyole ışınlarının özellikle katarakt ve sarı nokta hastalığının baş etkenleri arasında olduğunu belirten Göz Doktoru Banu Açıkalın, “Bunların dışında göz kapağında tümörlere veya renk bozukluklarına da yol açabiliyor” dedi.

Bu yüzden güneş gözlüğü kullanmanın çok önemli olduğunu vurgulayan Dr. Açıkalın, “Biz ülke olarak ultraviyole ışınlarına çok maruz kalıyoruz, en yüksek Van’da, daha düşük olarak da batı taraflarında“ diye konuştu.

Güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gereken noktalara dikkat çeken Açıkalın, şunları söyledi:

“Gözlük alırken dikkat edeceğimiz şey gözlüğün ultraviyole ışınlarından koruyucu olması. Çünkü gözümüze an zararlı ışınlar bunlar ve güneş gözlüğünü güvenli bir yerden almamız gerekiyor. Daha çok da kahverengi ve füme camları öneriyoruz.“

Çok güneşte kalmak baş ağrısı ve göz kapaklarında kırışıklıklara da neden oluyor.

Güneş ışınlarının daha dik geldiği 10 ile 16 saatleri arasında mutlaka gözlük takılması isteniyor. Ayrıca göz sağlığı için bol su, sebze ve meyve ile balık tüketimi de çok önemli.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.