Tabela asmayana bile ceza!

doktor oneri

Türkiye dumansız hava sahasına bu geceden itibaren kesin geçiş yaptı. Günlerdir gündemde olan düzenlemeyle artık sigara yalnızca evde ve tamamen açık alanlarda içilebilecek.

Bugünden itibaren evler hariç, kamu alanları dahil tüm kapalı alanlarda, taksiler dahil tüm toplu taşıma alanlarında, dershanelerin, tüm okul öncesi, ilk ve ortaöğrenim kurumlar’nın, kültür ve sosyal hizmet binalarının kapalı ve açık alanlarında artık sigara içmek yasak.

Apartman merdivenleri veya asansörü gibi kapalı ortak kullanım alanları da yasak kapsamına giriyor.

Lokanta, restoran, kahvehane, kafetarya, birahane, bar gibi tüm eğlence mekanları ile açık havada yapılan her türlü spor, kültür, sanat, eğlence faaliyetinin yapıldığı yerlerde yasak uygulanacak. Açık havadaki sanat ve eğlence organizasyonlarında sigara içilmesi için oluşturulan alanlar toplam seyir alanının yüzde 50’sini geçemeyecek. Bu uygulamayla konser alanları ve stadyumların belirli bölümlerinde sigara içilebilecek.

Sabit veya seyyar tavanı olan, çatısı bulunan yerlerde çadır, güneşlik ve şemsiye dahil örtülü olsa da sigara içilemiyor. Sigara içmek için, dört tarafı açık ve gökyüzünü görmek gerekiyor.

Sabit ya da seyyar bir tavanı olup yan yüzeylerinin yarısından fazlası kapalı olan alanlarda da sigara içilemeyecek. Bu durum bahçesi olan işletmeleri ilgilendiriyor. Ancak, düzenlemeye uygun bahçesi olan işletmelerde de yan masada sigara içen bir müşterinin sigara içmeyen diğer müşteriyi etkilemesine izin verilmeyecek.

BARLARIN ÖNÜNE ATILAN MASALAR

ŞEMSİYE ALTINDA BİLE İÇMEK YASAK

İÇİLEBİLECEK YERLER

İÇENE 69, İÇTİRENE 5600 LİRA CEZA

18 YAŞINDAN KÜÇÜĞE SİGARA SATANA HAPİS

İÇENLERİ İHBAR ETMEK İÇİN…
Sigara yasağına uymayanları ihbar etmek isteyenler polis, zabıtaya başvurabilecek veya ‘Alo 184’ numaralı telefonu arayabilecek.

İstanbul’da (212) 453 39 20 ile (212) 518 92 67 numaralı telefonlar aranabilecek. Ayrıca, Sağlık Bakanlığı’nın ”www.havanikoru.org.tr” ve ”www.saglik.gov.tr” adreslerine de başvuru yapılabilecek.

DÜNYADA YANKI BULDU: TÜRKİYE TİRYAKİLERİ DIŞARI ÇIKARDI
Reuters ve AP gibi ünlü ajanslar abonelerine Türkiye’den sigara fotoğfafları geçerken, yasak İngiliz ve Alman gazetelerine de haber oldu.

İngiliz Financial Times, yasağı “Türkiye kahve müdavimi tiryakileri dışarı çıkardı” başlığıyla duyurdu.

Osmanlı padişahı Sultan IV. Murat’ın dönemindeki yasağı hatırlatan gazete, tiryaki Türklerin yeni bir yasakla karşı karşıya olduğunu yazdı.

Financial Times, yasağın başarıyla uygulanması halinde yılda 100 milyardan fazla sigara içilen ve dünyanın 8. sigara pazarı sayılan Türkiye için devrim olacağını vurguladı. Gazete, Türkiye’de bütün erkeklerin yarısının sigara içtiğini belirtti.

FT, kahvehanelerden lüks barlara kadar bütün işletme sahiplerinin inatçı müşterileriyle aralarında çıkabilecek tartışmalardan çekindiğini de yazdı.

Alman Der Spiegel dergisi ise yasağı “Güle Güle Nargile” başlığıyla verdi.

Spiegel, yasakla birlikte yüzyıllardır süren nargile geleneğinin de ortadan kaybolmaya yüz tutacağını yazdı.

KAHVECİLER YARGIYA GİDİYOR
Türkiye Kahveciler, Kıraathaneciler Büfeciler Federasyonu, sigara yasağı için mahkemeye başvurmaya hazırlanıyor.

Federasyon, yasakla birlikte 70 bine yakın kahvehane ve çay ocağı işletmesinin olumsuz etkileneceğini ve 200 binin üzerinde çalışanın işsiz kalabileceğini savunuyor.

Ancak hukukçular “insan hakları ihlali” denilerek yapılacak başvurunun mahkemede kabul görmeyeceğini belirtiyor.

‘SİGARAYA DA YASAĞINA DA KARŞIYIZ’
Sigara yasağının yansımaları da görülmeye başlandı.

Ankara’da yasağı protesto eden bazı Sakarya Caddesi esnafı, tepkilerini dükkanlarına astıkları ”Sigaraya da Yasağına da Karşıyız” yazılı afişlerle gösteriyor.

İzmir’de 1. Kordon esnafı, yasakla birlikte artmasını bekledikleri müşteri talebine cevap vermek için yeni alanlar kiralıyor. Esnaf, Kordon’da bulunan binaların önünü akşam belli saatlerde, metrekare usulü kiralamak için belediyeye başvurdu. Kordon’daki birçok restoran, bar ve kafenin bahçesi bulunuyor ve yasakla birlikte müşteri sayısının artması bekleniyor.

Kayseri’de ise bazı camilerin bahçelerine, ”Cami bahçesinde sigara içilmemesi rica olunur” ibaresi bulunan yazılar asıldı.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.