Sürücüyü sıcak havalar mahvediyor

doktor oneri

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte trafik kazalarında da ciddi artış oldu ve ne yazık ki ölümlü bir çok kaza yaşandı.

Kızılcahamam’da üniversite öğrencilerini taşıyan midibüsün devrilmesi sonucu 11 genç kızın hayatını kaybetmesi büyük üzüntü yarattı ve yurdun değişik yerlerinden ölümlü kaza haberleri gelmeye devam etti. 

Trafik kazalarındaki artışın birçok nedeni var. Yazın tatiller nedeniyle karayollarının daha fazla kullanılması, seyehat edenlerin kısa zamanda istedikleri yere ulaşma telaşı, yazlık yerlerde içki tüketiminin artması, yollardaki asfaltın erimesi ve yol güvenliğinin tehlikeye girmesi bu nedenlerden sadece birkaçı… Ama sıcak en az uykusuzluk ve alkol kadar tehlikeli. ntvmsnbc, sıcağın trafikteki insanlar üzerindeki psikolojik ve fizyolojik etkilerini uzmanlara sordu. 

ALANUR ÖZALP: SICAKTA KURALLAR KOLAY ÇİĞNENİR
“Hava sıcak olduğu için kişi rahat hareket edemiyor, rahat hareket edemediği zaman da çabuk öfkelenir moda giriyor. Sıcak insanlarda öfke yoğunlaşmasına neden olur, dikkat ve konsantrasyonu bozar. İnsanlar rahatsız oldukları ortamdan bir an önce uzaklaşmak için acele eder ve normalde yapmaması gereken davranışlarda bulunabilir. Yani kuralları çiğneyebilir, kuralları gözden kaçırabilir veya dikkat etmek istemeyebilir.

Araçlarımızın bir kısmında klima yok, bir kısmında ise benzinden tasarruf etmek için klimalar çaıştırılmıyor. Kazaya neden olan durumlardan biri de bence bu. Sürücüler camları açıp hızlı giderek rüzgar yaratmaya çalışıyorlar. Yani insanlarımız böyle ekonomik durumları da düşündükleri için kaza yapacak duruma çok rahatlıkla gelebiliyorlar.

Bizim insanımızın aceleci bir yapısı var, işlerin hemen hallolmasını istiyor. Bizdeki bu acelecilik, yaz sıcaklarında özellikle daha dikkat çekici oluyor. Bu da kuralların yok sayılmasına ya da önemsenmemesine neden olabiliyor.”

Özalp’ın dikkat çektiği bir nokta ise uyku sorunu: “Trafik kazalarının artışındaki önemli bir etken de yaz aylarında yaşanan uyku sorunları. İnsanlar sıcaktan uyuyamıyor ya da yaz gecelerinde daha fazla uğraş olduğu için geç yatıyor ve kaliteli bir uyku uyuyamıyor. Uykusuzluk da konsantrasyonu kontrol edilemez şekilde bozuyor ve kazalar artıyor.”

FERAHİM YEŞİLYURT: ÖNLEMEK İÇİN BUNLARI YAPIN
“İnsanlar sıcak havalara uyum sağlamak için sıcağın yarattığı stresle başa çıkmaya çalışıyor. Tansiyon yükselmesi, nefes almada düzensizlik gibi fiziksel nedenlerle metabolizma ekstra bir yük taşımak zorunda kalıyor.

Diğer taraftan sıcak havaların insanlarda tahammülsüzlüğe, isteksizlik ve bıkkınlığa neden olduğunu sıklıkla gözlemliyoruz. Özellikle güney illerimizde kavgaların çok fazla yaşanması da aşırı sıcağın insan üzerinde etkileri ile ilişkilendirilebilir.

Bedenimiz daha çabuk yorulduğundan dikkatimiz de daha sık dağılmaya başlıyor. Bazen dalgınlık ve uyuklama kazayı da beraberinde getirebiliyor. Sıcaktan bunalmış, daha kısa sürede yorulan, isteksiz ve tahammülü azalmış bir kişi araç başına geçince kazaların artması kaçınılmaz oluyor.”

Yeşilyurt, “Bu psikolojik etkileri azaltabilmek için öncelikle bedenimizden yola çıkmamız gerekir” diyor, önerilerini şöyle sıralıyor:

“Bedenimizi rahatlatır ve onu dinç tutarsak zihnimizi de rahatlatmış oluruz. Bunun için yolculukta rahat ve hava alan kıyafetleri tercih edin. Normalde 5 saatte bir mola verilmesi gerekirken sıcak havalarda mola aralığını 2 veya 3 saatte bire düşürün. Bol sıvı tüketmeye özen gösterin.

Tatil yolculuğunda varılacak yer yaklaştıkça sabırsızlık artıyor. Bu durum aceleye ve sıklıkla da kazalara neden olabiliyor. Böyle durumlarda mola vererek yola devam etmek yararlı olur. Klimalı araçla yolculuk yapmayı tercih edin. Mümkün değilse de gündüz sıcağın yoğun olduğu saatlerde yola çıkmayın.”

TREYSİ KAZMİRCİ: MANTIK DIŞI DAVRANIŞLAR ARTIYOR
“Sıcak insanlarda agresyonu artırıyor, tahammülsüzlük, öfke patlamaları gibi sorunlar yaşanıyor. Agresyon arttığı için insanlar trafikte daha hoşgörüsüz oluyor, daha sinirli araba kullanıyor ve daha mantık dışı davranabiliyor. Mesela sürücüler yol vermeme, aracı sıkıştırma gibi mantık dışı davranışlarda bulunabiliyorlar. Yazın gece hayatının ve alkol kullanımının artması da kazalarda artışa neden oluyor.”saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.