Suriyeli hastalar Gaziantep’te şifa arıyor

Alınan bilgiye göre, Gaziantep üniversitesi’nin iki ülke arasındaki işbirliği programı kapsamında hazırladığı proje çerçevesinde, Suriye’den tedavi olmak için hastalar Türkiye’ye geliyor.

Proje Koordinatörü İlyas Göğebakan, 4 Nisan 2009’da başlattıkları ”Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulamam Hastanesi Halep Bilgilendirme ve Yönlendirme Ofisi” projesi ile Suriye’den hastaları Gaziantep’te tedavi etmeyi amaçladıklarını, projelerinin başarıyla sürdürüldüğünü söyledi.

”Projemizle Gaziantep’te sağlık turizminin gelişmesine öncülük etmeyi, üniversitemizin kurumsal hizmet kapasitesini geliştirmeyi ve hizmet kalitesini artırmayı, tedavi için Gaziantep’e gelecek Suriyeli hastalar aracılığıyla ilin ekonomisine katkı sağlamayı hedefledik” diyen İlyas Göğebakan, projelerinin yeni başlamış olmasına karşılık son 3 ayda 20 Suriyeli hastanın tedavi için Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne geldiğini ifade etti.
 
ÇOK SAYIDA HASTANIN GELMESİ BEKLENİYOR  
İlyas Göğebakan, hastaların tedavi için Gaziantep’ten büyük kentlere gitmelerinin önüne geçen, Gaziantep’te yaşayan hastaların yanı sıra çevre illerden gelen hastalara da sağlık hizmeti sunan proje sayesinde Suriye ve Ortadoğu ülkelerinden çok sayıda hastanın geleceğine inandığını kaydetti.

Projelerinin sadece Suriye’den gelen hastalara sağlık hizmeti sunmaktan ibaret olmadığını vurgulayan İlyas Göğebakan, ”Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Halep Üniversitesi Tıp Fakültesi arasında bilgi ve deneyim paylaşımı da projemizin amaçları arasında. Örneğin önümüzdeki günlerde Halep Gaziantep Tıp Günleri düzenleyeceğiz. Projemizin kapsamında bu gibi etkinlikler de gerçekleştireceğiz” diye konuştu. Gögebakan, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Projemiz yeni olmasına karşılık 3 ayda 20 Suriyeli tedavi için hastanemize geldi. Konuk hastaların tetkik ve tedavileri yapıldı. Özellikle Suriyeli kanser hastaları için hastanemiz ilk başvuru adresi olabilir. Özellikle Halep’ten çok sayıda hasta bekliyoruz, çünkü Gaziantep’in Halep’e uzaklığı 120 kilometre. Halep Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi bünyesinde Gaziantep Bilgilendirme ve Yönlendirme Ofisimiz var. Suriyeli hastalar Gaziantep’te tedavi olmak için bu ofisten bilgi alabiliyorlar. Halep’teki ofisimizin yönlendirdiği hastalara, Gaziantep’e geldiklerinde hastane bünyesinde hizmet veren Halep Bilgilendirme ve Yönlendirme Ofisi görevlileri destek oluyor. Arapça bilen elemanımız da var.”
 
”ÜRDÜN’E GİTMEKTEN VAZGEÇTİM, GAZİANTEP’E GELDİM”  
Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde tedavi gören Suriyeli Müeyyed Şarabati, tedavi olmak için Ürdün’e gitmekten vazgeçtiğini ve Gaziantep’e geldiğini, gördüğü ilgiden memnun olduğunu söyledi.

Böbrek yetmezliği yaşadığını, kendisine Şam’da böbrek nakli yapıldığını kaydeden Müeyyed Şarabati, yeniden sağlığının bozulması üzerine tedavi hizmeti almak zorunda kaldığını ifade etti. 29 yaşında olduğunu ve Gaziantep’e eşiyle birlikte geldiğini belirten Müeyyed Şarabati, ”Doktorlar gerekli gördükleri tetkikleri ve tedavimi yaptılar. İlaçlarımı alıp Halep’e döneceğim. Bir yaşında kızım var ve sağlığıma kavuşmayı çok istiyorum. Tedavim için Ürdün’e gitmekten vazgeçtim, Gaziantep’e geldim, gördüğüm ilgiden de memnunum. Burada sağlığıma kavuşacağıma inanıyorum” dedi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.