Suriyeli genç balık pulu hastalığına çare arıyor (İhtiyoz nedir?)

İç savaş nedeniyle evlerini terk edip annesi ve kardeşiyle Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesine sığınan, kendi imkanlarıyla kurdukları çadırda yaşayan Muhammed Kulel, savaşın yaşattığı acıların yanı sıra 18 yıldır balık pulu hastalığıyla da uğraşıyor. 

Henüz 1 yaşındayken yakalandığı balık pulu hastalığı yüzünden özellikle sıcak havalarda vücudunda kaşıntı olan ve acılar çeken 19 yaşındaki Kulel, iyileşmek için dua ediyor.

Kameralara konuşmaktan çekinen Muhammet Kulel, hastalığı yüzünden acılar çektiğini söyledi. Özellikle sıcak havalarda vücudunun her yerinin kaşındığını dile getiren Kulel, derisinin de döküldüğünü aktardı.

Vücudundaki izlerin görüntüsünün de kendisini rahatsız ettiğini belirten Kulel, “Evimiz yok, paramız yok ama ben yetkililerden bu hastalığıma çare bulmalarını istiyorum” dedi.

BALIK PULU HASTALIĞI (İHTİYOZ) NEDİR?

Kalıtsal olarak genelde yeni doğan bebeklerde görülen deri dökümü hastalığına ihtiyoz deniyor. Halk arasında balık pulu olarak bilinen ihtiyoza, balık pulu denilmesi döküntünün meydana getirdiği izlerden kaynaklanıyor. Tıpkı balıkların pulu gibi, dirseklerde, ellerin içinde, yüzde ve bacaklarda deri dökülmeleri oluyor. Hastalıkt ilk belirtisini, kol arkasında meydana gelen şişliklerle gösteriyor ve ihtiyozun şiddeti, son bahar ve kış aylarında artıyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.