Sudaki flor üremeyi nasıl etkiler?

doktor oneri

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tamer Mungan, diş çürüklerinin önlenmesinde kullanılan florun vücuda etkileri üzerine bir araştırma başlattıklarını söyledi.

Florun üreme üzerindeki etkilerini incelediklerini anlatan Prof. Dr. Mungan, çocuk sahibi olamadıkları için Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı’na gelen hastalarla görüşmeler yaptıklarını dile getirdi.

Araştırmada, fareler üzerinde de deneyler yaptıklarını dile getiren Tamer Mungan, yapılan incelemelerde içme suyundaki flor oranının yüksek oluşunun üreme üzerinde olumsuz etkileri olduğunu tespit ettiklerini anlattı:

”Fazla alınan florun, endometriyum adı verilen rahim içi tabakasını tahrip ettiğini gördük. Endometriyum adlı bu doku, üreme sırasında fetusun yapışmasını ve kalıcılığını sağlayan bir tabakadır. Bu tabaka zarar gördüğü takdirde fetusun rahim içinde kalması engellenecek ve kadının da hamile kalma şansı azalacaktır. Çocuk sahibi olamayan çiftlerde sebepler arasında bunun da yer aldığını tespit ettik.”

Prof. Dr. Tamer Mungan, elde ettikleri verileri uluslararası bir dergide de yayımladıklarını sözlerine ekledi.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.