Stresli bebeklere acemaşiran ve aromaterapi

Erciyes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından yenidoğan yoğun bakım servislerinde yapılan müziğin ve aromaterapinin bebeklere iyi geldiği, streslerini azalttığı ve davranışlarını daha uyumlu hale getirdiği görüldü. 

Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Öznur Tosun, yenidoğanların kendilerini sadece davranışlarıyla ifade edebildiklerini söyledi.

Bu davranışların değerlendirilmesinin yenidoğanların bakımı için çok önemli olduğunu vurgulayan Tosun, özellikle sağlık sorunları olduğu dönemde ya da hastanede yattıkları süreçte yenidoğanların bu davranış değerlendirmelerinin çok daha önemli olduğunu bildirdi.

KANITA DAYALI TAMAMLAYICI BAKIM UYGULANDI

Tosun, bu çerçevede, hastanelerinin yenidoğan ünitelerinde yatan 80 bebeğin davranışlarını incelediklerini ve bebeklerin çok stresli, huzursuz ve agresif davranışlar sergilediklerini gördüklerini aktardı. Acemaşiran makamında Türk müziği ve aromaterapinin bebekleri sakinleştirdiğine vurgu yapan Tosun, buradan hareketle de bebeklere yurt dışında da yapılan kanıta dayalı tamamlayıcı bakım uygulamalarını denedikleri bir çalışma yaptıklarını anlattı.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.