Stres meme kanseri nedeni değilmiş

doktor oneri

Orta Anadolu Meme Hastalıkları Derneği (OMEDER) Başkanı Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Yasin Özkütük, yapılan bir araştırmanın, stresin meme kanseri riskini artırdığı yönündeki genel kanının doğru olmadığını ortaya çıkardığını bildirdi.

Özkütük, kadınlar arasında sık görülmesine karşın erkeklerde de gözlenebilen meme kanserine yakalananların sayısının her geçen yıl daha da arttığını söyledi.

Yayımlanan raporlarda 2009 yılı içinde 47 bin 205 yeni meme kanseri vakasının tespit edileceğinin öngörüldüğünü belirten Özkütük, ”Dünyada bir kadının doğumdan ölene kadar meme kanserine yakalanma riski 1970’de yüzde 6 iken bugün bu oran yüzde 11-12’ye çıktı. Türkiye’de bu risk, yüzde 10-11 civarında. Türkiye’de ve dünyada meme kanseri riski artıyor” dedi.

Özkütük, alkol ve sigara ile doğum kontrol hapları, kızların erken adet görmeye başlaması, geç menopoz ile menopozdan sonra tedavide kullanılan ilaçların meme kanserine neden olan ana etkenlerden olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

”Ayrıca az doğum yapmış olmak, genetik yapı ve şişmanlık da meme kanseri için risk faktörlerinden bazıları. Bunun dışında kentsel yaşama geçilmesiyle ortaya çıkan sorunlar, meme kanseriyle ilişkilendiriliyordu. Özellikle stresin meme kanseri riskini artırdığı yönünde kadınlar arasında genel bir kanı vardı. Bu inanışın gerçek olup olmadığının anlaşılması için Avrupa Birliği ülkelerindeki farklı üniversitelerin katkıları ve AB’nin desteğiyle bir araştırma yapıldı.”
 
STRESİN MEME KANSERİNE NEDEN OLMADIĞI BELİRLENDİ  
Avrupa’da 11 bin kadın üzerinde yapılan bu araştırmanın, bugüne kadar stresin meme kanseri riskini artırdığı yönündeki genel kanının doğru olmadığını ortaya koyduğunu bildiren OMEDER Başkanı Opr. Dr. Özkütük, araştırmaya katılan kadınların yaşamları boyunca karşılaştıkları stres olaylarının değerlendirildiğini, bu değerlendirmeler sonucunda kişinin strese maruz kalmasının şiddeti ve süresi ile meme kanseri gelişmesi arasında bilimsel bir ilişki saptanmadığını bildirdi.

Meme kanserinin erken tanı ile yüzde 98 oranda tedavi edilme şansı olduğunu ifade eden Özkütük, ölümcül sonuçlara yol açabilen bu kanserden kurtulabilmenin tek yolunun erken tanı olduğunu, bu nedenle erkek ve kadınların belli aralıklarla muayeneden geçmesi gerektiğini kaydetti.

Özkütük, meme kanserinden korunmak için beyaz et, yoğurt, sebze, meyvelerin ağırlıkta olduğu Akdeniz tipi gıdaların alınmasının büyük önem taşıdığını, alkol ve sigaradan da mutlaka uzak durulması gerektiğini söyledi.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.