Sportif başarının sırrı ne?

Kaliteli beslenmenin sağlığın sürdürülmesinde önemli etkenlerden biri olduğunu belirten Türkiye Diyetisyenler Derneği Başkanı Prof. Dr. Yasemin Beyhan, anne karnında başlayan beslenmenin, yaşam biçimi olarak benimsenmesi gereken bir süreç olduğunu söyledi.

Özellikle risk grupları olarak sayılan, gebeler, emzikliler, bebekler, çocuklar, yaşlılar, işçiler ve sporcuların beslenmeleri özenle düzenlenmesi gereken gruplar olduğunu vurgulayan Prof. Beyhan, şöyle devam etti.

“Sporcuların başarısında genetik yatkınlık, yetenek, motivasyon ve düzenli antrenman kadar yapılan spor branşına uygun beslenme de çok önemli. Beslenme konusunu özellikle ve önemle ele alan ülkelerin sporcularının, yarışmalarda, başarıdan başarıya koştukları bir gerçek.” 

Sporcu beslenmesinde profesyonelce davranan, uzman diyetisyenlerden yardım alan takım ve kulüplerin konunun önemini daha iyi kavradığını belirten Beyhan, “Ancak ülkemizde Spor Diyetisyenliği alanında yetişmiş veya kendisini yetiştirmiş Diyetisyen sayısı oldukça yetersiz. Bu nedenle Türkiye Diyetisyenler Derneği alt çalışma ve branşlaşma alanlarından biri olan “Spor Diyetisyenliği” konusunu önemsemektedir” dedi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.