Spor yapan kadının bunama riski daha düşük

doktor oneri

44 yaşın üzerindeki 191 kadın üzerinde araştırma yapan İsveçli bilim insanları, ideal ölçülere sahip kadınlarda, demans yani bunama riskinin diğerlerine göre yüzde 90 az olduğunu duyurdu.

Araştırma sonucunda bunama riski taşıyan kadınların, diğer kadınlara oranla hastalığa 11 yıl geç yakalandığı ortaya çıktı.

TANSİYON, KOLESTEROL VE DİYABET RİSKİNİ DE DÜŞÜRÜYOR

İdeal ölçülere sahip orta yaş grubundaki kadınların, tansiyon, kolesterol ve şeker hastalığına yakalanma riski de diğerlerine göre daha düşük.

Bu üç hastalığın, Alzheimer ve diğer demans türleriyle bağlantılı olduğu iddia ediliyor.

Dolayisiyla spor yapan kadınlarda bu hastalık risklerinin düşük olmas, demans türlerine yakalanma olasılığını da düşürmüş oluyor.

Demans hastalarında beyin; bilgi işleme, davranış ve gündelik yaşamı sürdürme konularında yetersiz kalıyor.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada yaklaşık 50 milyon demans hastası bulunuyor.

VİDEO: BEYNİ 11 YAŞ GENÇLEŞTİRMENİN YOLUsaglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.