“Spor Parkinsonu durduruyor”

Uzmanlar, egzersizin, beyindeki nöronlar arasındaki bağlantının hacmini arttırarak, beyne daha fazla kan akışı gitmesi ve yaşlanan beyinlerde bile yeni hücreler üretilmesini sağladığını söylüyor.

Da Vinci Bilim ve Teknoloji Derneği Başkanı Müge Kanay, beynin, solunan oksijenin 5’te birini kullandığını ifade ederek egzersiz yapmanın, beyne gönderilen oksijen tedariğini arttırdığını dile getirdi.

Kanay, egzersiz yaparak, kan akışını hızlandırmanın, beyin performansını da yükselttiğini kaydederek, az da olsa egzersiz yapan 60 yaş üzeri gruplarda, bilişsel bozuklukların yarı yarıya daha az görüldüğünü kaydetti.

FİZİKSEL EGZERSİZ, ZİHİNSEL EGZERSİZ KADAR ETKİLİ

Daha önce zihinsel egzersizlerin Parkinsonu engellediğinin kanıtlandığını hatırlatan Kanay, Memphis’teki Aziz Jude Çocuk Araştırma Hastanesi’nde yürütülen çalışmayla sporun da aynı etkiyi yaptığının ilk defa bilimsel olarak kanıtlandığını aktardı.

“EGZERSİZ ARTTIKÇA BEYİN HÜCRELERİ DE ARTIYOR”

Müge Kanay, Parkinson hastalığında sürekli nöron kaybı yaşandığını anlatarak, “Yapılan bu çalışmayla, iki aylık fiziksel egzersiz sonrası, hastalarda daha fazla beyin hücresi olduğu görüldü. Egzersiz arttırıldıkça faydasının da doğru orantıda arttığı tespit edildi. Erken yaşta egzersize başlamanın ilerleyen yaşlarda Parkinson hastalığı riskini azalttığı da araştırmada keşfedildi” dedi.

Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda da fiziksel egzersizin beyinde çok fazla olumlu etkiye neden olduğunun keşfedildiğini dile getiren Kanay, “Son çalışmayla, egzersizin sinir büyüme faktör seviyelerinde, çeşitli nörotransmitterlerde (nöronlar arasında veya bir nöron ile başka bir tür hücre arasında iletişimi sağlayan kimyasal) ve yeni kan damarlarının oluşmasında artışa neden olduğu tespit edildi” diye konuştu.

HAFİF BİR YÜRÜYÜŞ BİLE YETERLİ

Kanay, araştırmaya göre, haftada 3 gün yapılan aerobik egzersizinin, beyin üzerindeki pozitif etkisinin kanıtlandığını vurgulayarak, “Çalışma, Parkinson tedavisinde önemli bir gelişme olarak görülüyor. İşin en güzel yanıysa, yorucu ya da zorlu bir egzersiz olması bile gerekmiyor. Hafif bir yürüyüş bile yeterli” ifadelerini kullandı.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.