Spermlerde son 40 yılda yüzde 60 azalma

Bilimsel makalelerin yayınlandığı İnsan Üreme Gelişmeleri’nde (Human Reproduction Update) yer alan yeni bir makale gelişmiş ülkelerde yaşayan erkeklerin sperm sayılarına ilişkin çarpıcı bir değişimi ortaya koydu. 1973 ve 2011 yılları arasında yapılan 185 çalışamanın analizine dayanan çalışmada gelişmiş ülkelerde yaşayan erkeklerin sperm sayılarının 40 yılda yaklaşık yüzde 60 azaldığı bulgusuna erişildi.

Yaklaşık 43 bin erkeğin katılımıyla yapılan bu araştırmalar Kuzey Amerika, Avrupa, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi gelişmiş ülkelerde gerçekleştirildi.

DEĞİŞEN YAŞAM ŞARTLARI

Araştırmada sperm sayısındaki azalmanın kesin bir sebebi olmadığı ifade edildi. Ancak beslenme alışkanlıkları, stres, hormonlara zarar veren ilaçlar, sigara ve aşırı kilolar gibi vücudun hormonel dengesini etkileyen değişmelerin sonucu olarak sperm sayısının azaldığı belirtiliyor. Özellikle mobilyalarda ve bakım ürünlerinde mikro plastiklerin ve yanmayı engelleyici maddelerinin kullanımının yaygınlaşmasının vücudun hormonel dengesini olumsuz yönde etkilediğinin altı çizildi.

YAŞAM KALİTESİNİ DE ETKİLİYOR

Araştırmacılar sperm sayısındaki azalmanın sadece üremeyi etkilemeyeceğini ifade ediyor. Hormonel dengenin bozulmasıyla erkeklerde testis kanseri başta olmak üzere kanser türlerinin arttığı ve yaşam süresinin kısaldığı belirtiliyor. Sperm kalitesinin de azalmasıyla gelişmiş ülkelerde kısırlık oranının artacağı ifade edildi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.