Sonbahar beslenmesinde bunlara dikkat

Havaların soğumasıyla birlikte birçok kişinin önlenemez açlık krizleri veya akşam yemeği sonrası sürekli atıştırma hissi ile mücadele ettiğini belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Berrin Yiğit Öztan, insan vücudunun yeni saatlere ve mevsime adapte olurken zorlandığını söyledi. Ani ısı değişimlerinin bağışıklık sistemini düşürdüğü de göz önüne alınırsa, bu mevsimde hastalanmamak için beslenmeye daha fazla özen göstermek gerekiyor.

Bu nedenle metabolizmayı hızlandıracak düşük kalorili ancak yüksek hacimli gıdaların daha sık tüketilmesini öneren Öztan, “Özellikle vücudu mutlu eden karbonhidratlara düşkünlüğü artanlar ve çikolata ağırlıklı beslenenler hızla kilo alabilecekleri sonbahar aylarında daha çok hareket etmeli ve su tüketimini artırmalı” diyor.

“ZOR DİYET YOKTUR”

“Zor diyet yoktur yeter ki planlı olmasını bilip, yemekleri düşük kalorili ama lezzetli yapmaya odaklanın” diyen Öztan’ın diğer önerileri şöyle: “”Dışarıda yeme sıklığınızı, uzun sofra oturmalarını ve pasta – börek günlerini kesin. İlk adımı; kendinizde büyük değişim göreceğiniz ilk haftaki mönüye odaklayın, motivasyon kazandıracak, yeme disiplininizi geri getirecek ilk haftalar çok değerlidir. Bu nedenle öncelikle mutfağınızdaki iştah kabartan ama zararlı olan yiyecekleri temizleyin, sonra yeni beslenme planınız için alişveriş yapın ve mutfağa girin.”

DİYET KİŞİYE ÖZEL OLMALI

Beslenme düzeninin kişinin sağlık durumu, fiziksel aktivite düzeyi ve bedensel özelliklerine göre farklılık gösterebileceğini belirten Öztan, bu nedenle metabolizmaya uygun listeler hazırlamak için bir beslenme uzmanına danışılmasının yararlı olacağını sözlerine ekliyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.