‘Soğuk hava kan bağışını olumsuz etkiliyor’

Merkez olarak Antalya, Isparta ve Burdur illerine hizmet verdiklerini anlatan Haluk Uyanık, “Stokumuzda yaklaşık 800 ünite kan var, şubat ayında kan bağışının daha iyi olacağını düşünüyorum” diye konuştu. 

Uyanık, 2015’te Türk Kızılayı’nın diğer bölgelerinden 17 bin 968 ünite kan takviyesi yapmak zorunda kaldıklarına dikkati çekerek, buna rağmen 107 bin 498 ünite kana ulaşarak bölgedeki 64 hastanenin ihtiyacına cevap vermeye çalıştıklarını söyledi.

Antalya’nın turizm kenti olmasının bu ihtiyacı daha da artırdığına işaret eden Uyanık, her yıl genellikle ocak ve şubat aylarında kan alımında zorlandıklarını anlattı.

“DİĞER BÖLGELER DE ZORLANDI”

“Soğuk hava, kan bağışını olumsuz etkiliyor” diyen Uyanık, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Antalya’da bu yıl hiç olmadığı kadar soğuk oldu. Zorlu bir ocak ayı geçirdik. Kısmi de olsa hastanelerin bir kısmına cevap vermekte zorlandık bazı hastalarına, ameliyatlar ertelendi, acillere yetişmeye çalıştık. Talasemi hastalarına ihtiyaç duydukları taze kanı sağlamakta da ocak ayında güçlük çektik. Stokumuzda yaklaşık 800 ünite kan var, şubat ayında kan bağışının daha iyi olacağını düşünüyorum. Antalya’nın soğuk olması demek diğer bölgelerin çok daha soğuk olması demek. Diğer bölgelerde az bağış aldıkları için bize kan gönderirken zorlandılar. Stokumuzda yaklaşık 800 ünite kan kaldı. Şubat ayında kan bağışının daha iyi olacağını düşünüyorum.”

“ÇOK SOĞUK VE SICAK HAVALARDA BAĞIŞTAN KAÇINIYORLAR”

Uyanık, vatandaşları kan bağışına teşvik etmek için ellerinden geleni yaptıklarını ve düzenli bağışçılara ihtiyaçları olduğunu anlatarak, bölgelerini bağışta yeterli seviyeye getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Benzer durumu temmuz ve ağustos aylarında da yaşadıklarına dikkati çeken Uyanık, “Çok sıcak ve çok soğuk havalarda vatandaşlarımız kan bağışından kaçınıyor” ifadesini kullandı.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.