Sıtmanın yeni türü bulundu

Malezya’daki Saravak Üniversitesinden Balbir Singh ve Janet Cox-Singh’in araştırması, Güneydoğu Asya’nın tropikal ormanlarında sadece bazı maymun türlerine bulaştığı sanılan “P. knowlesi” parazitinin Malezya’da insanlarda yaygın olduğunu gösterdi.

“P. knowlesi” parazitinin mikroskopta, yine sıtmaya yol açan “P. malariae” parazitine çok benzer görünmesi nedeniyle bu parazitlerin kolaylıkla karıştırıldığını belirten Profesör Singh, ancak “P.malariae”nin sıtmanın tehlikeli olmasına yol açtığını, diğer parazitin ise 24 saatte bir, kanda çoğaldığını ve hastalığın ölümcül olmasına neden olduğunu vurguladı.

Bilima damları, Temmuz 2006 ve Ocak 2008’de kanında sıtmaya yol açan bir parazit türünün bulunduğu 150 hastayı inceledi. Moleküler test yöntemlerinin ardından araştırmacılar, “P.knowlesi”nin hastaların üçte ikisinden daha fazlasında bulunduğunu gördü.

Bu parazitin bulunduğu hastaların çoğu sıtmaya karşı en fazla kullanılan iki ilaçla tedavi edildi. Ancak 10 hastadan birinde komplikasyon belirlendi, iki hasta yaşamını yitirdi.

Sıtma, özellikle Sahraaltı Afrikası’nda, çoğu 5 yaşın altındaki çocuk ve hamile, bir milyondan fazla kişinin ölümüne neden oluyor. Hastalığa yol açan parazitler, dişi anofel sivrisineklerinin ısırmasıyla bulaşıyor.

“Clinical Infectious Diseases” dergisinde yayımlanan araştırma, sıtmanın daha çabuk teşhisi ve daha etkili tedavi yöntemi bulunmasının yolunu açıyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.