Sıtmada direnç tehlikesi

doktor oneri

Uzmanlar, Kamboçya’nın batısında görülen bu durumun acilen kontrol altına alınması gerektiğini, aksi takdirde bir sağlık faciası yaşanabileceğini belirtti.

İlaçla kanın sıtma parazitlerinden temizlenmesinin normalden çok daha uzun süre aldığı kaydedildi.

Bu durum, her yıl bir milyon kişinin ölümüne neden olan hastalığa karşı direnç geliştiğine dair bir erken uyarı.

Şu ana dek bu ilaçlarla kandaki parazitler iki ya da üç günde temizleniyordu.

Ancak son araştırmalarda sürenin beş güne dek çıktığı açıklandı.

Artemisinin adı verilen ilaç ailesi, sıtmanın en öldürücü biçimine karşı savunmada en etkili silah.

Farklı klinik deneylerle konuyu araştıran iki uzman grubu, ilacın giderek etkisini yitirdiğini gösteren kanıtlar bulduklarını bildirdi.

Kamboçya’dan bildiren BBC Muhabiri Jill McGivering, bu durumun özellikle rahatsız edici olduğunu, çünkü daha önceki sıtma ilaçlarına karşı direncin de bu şekilde geliştiğini söylüyor.

Dünya Sağlık Örgütü, üç yıl önce sıtma parazitlerinin artemisinin türevi ilaçlara direnç göstermeye başlayabileceği uyarısında bulunmuş ve özelikle Güney Doğu Asya’ya dikkat çekmişti.

Örgüt, direncin daha da gelişmesini önlemek için ilaç firmalarına kendi başlarına bu tür ilaçları satmamaları çağrısında bulunmuştu.

Kamboçya uzun bir süredir sıtma konusunda araştırma yapan bilimadamları ve sıtma ilaçlarına karşı direncin merkezi oldu.

Ülkede zayıf bir kamu sağlığı sisteminin yanı sıra, ilaç kullanımının denetlenmemesi ve sahte ilaç üretimi söz konusu.

Testlerden geçmesi için sahte ilaçlara az bir miktar gerçek ilaç konuluyor. Bu durumun da direncin gelişmesine katkı sağladığı sanılıyor.

Uzmanlar, ilaçlara direnç gösteren parazitlerin yayılması durumunda milyonlarca kişinin ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kalacağı uyarısında bulunuyor.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.