Sırt çantası bel ağrılarını tetikliyor

Prof. Dr. İsmail Semih Keskil yaptığı açıklamada, bel ağrısının gelişmiş toplumlarda en sık karşılaşılan ve insanın hareketlerini kısıtlayarak sakat bırakan bir sorun olduğuna dikkati çekerek, önceki yıllarda bel ağrılarının sadece yetişkinlerin sorunu olduğunu, son yıllarda ise bu sorunun gençlerde de büyük bir oranda görülmeye başlandığını kaydetti.

Günümüzde artık bel ağrılarının çocukların ve gençlerin önemli bir sorunu olduğunun kabul edildiğini anlatan Keskil, ”Son yıllarda yapılan araştırmalara göre okul çağı çocuklarda ve gençlerde bel ağrısı sıklığı artmıştır. Çocuklarda bel ağrısı, aktiviteleri kısıtlayarak sakatlanmalara yol açmaktadır. Ayrıca duruş bozukluğu ve omurga eğriliği ile solunum sistemini de olumsuz etkilemektedir” dedi.

Keskil, bu nedenle gençlerin ve öğrencilerin sağlıklı bir bel, kas ve iskelet sistemine sahip olabilmesi için okul çağından itibaren korunması gerektiğini ifade ederek, çocukluk döneminde bel ağrısından korunmanın büyük ölçüde mümkün olduğunu vurguladı.

Bel ağrılarında fiziksel nedenlerin önemli bir etken olduğunu kaydeden Keskil, şu bilgileri verdi: ”Uygun olmayan sırt çantasının kullanımı, uzun süreli ve uygun olmayan pozisyonda bilgisayar kullanımı, okuldaki masa, sandalye gibi araç gerecin yüksekliğinin çocuğa uygun olmaması, kambur, yanlış pozisyonda oturma gibi etkenler bel ağrısının başlıca nedenlerdir. Tabi yalnızlık, aile ve yakınlarıyla sorunları, iletişimde güçlük gibi psikososyal nedenler de bel ağırlarına yol açabilmektedir.”

Keskil, bel ağrısından korunmak için duruş ve vücudu iyi kullanma alışkanlığının gençlere kazandırılması gerektiğini dile getirerek, ”Uygun sırt çantası kullanımı, taşınılan yükün azlığı, masa ve sandalyenin yüksekliğinin iyi ayarlanması, teneffüslerde fiziksel aktiviteler, bel ağrılarının önüne geçmekte etkili olacaktır” dedi.

Özellikle okul çocuklarında yapılan çalışmalarda bel ağrısı ve sırt çantası arasındaki ilişkinin ortaya konulduğunu belirten Keskil, ”Okul çocuklarında sırt çantaları ergonomik olarak tasarlanmışsa ve doğru, uygun şekilde kullanılıyorsa yararlıdır. Aksi durumda sırt çantası okul çağında bel ağrısının en sık nedenleri arasındadır. Sırt çantaları hem doğrudan yol açtıkları mekanik yüklenme ile hem de duruşu bozarak bel ağrısına neden olmaktadır. Duruş bozukluğu sonucu ortaya çıkan omurga eğriliğinin solunum sistemi ve kalp-damar sistemi üzerinde de olumsuz etkileri olduğu bilinmektedir” diye konuştu.

Sırt çantasındaki ağırlığın öğrencinin ağırlığının yüzde 15’inden az olması gerektiğini vurgulayan Keskil, şu önerilerde bulundu:

”Sırt çantasının içinde ağırlık eşit dağıtılmalı, ağır eşyalar bele daha yakın olmalı. Sırt çantaları uzun süre taşınmamalı. Sırt çantasının geniş ve destekli omuz askıları, bel desteği, bel kemeri ve çeşitli bölümleri bulunmalıdır. Sırt çantası her iki omuzdan asılarak düzgün şekilde taşınmalıdır. Çantanın taşınma düzeyi kalça veya bel kemeri bölgesinde olmalı, fazla aşağı sarkmamalıdır”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.