“Sıkıldığınız dövmenizden kurtulabilirsiniz”

Dövme (tattoo), kalıcı boya pigmentlerinin dış deri tabakasının altına yerleştirilmesiyle oluşturuluyor. Birçok insan, isteyerek ve severek yaptırdığı dövmelerden bir süre sonra kurtulmak istiyor. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Eser Aydoğdu, bu durumda imdada lazerin yetiştiğini söylüyor. Dövme sildirmede kullanılan diğer yöntemlerin etkili olmadığı görüşünü dile getiren Aydoğdu, lazerle dövme silme işlemini şöyle anlatıyor:

“Bu işlemde dövmenin boyutu, yoğunluğu ve rengi dikkate alınarak dalga boyları ayarlanır. Yapılan atışlarda boya pigmentleri tek tek hedef alınarak çevre dokulara zarar vermeden daha küçük parçalara ayrıştırılır. Boyutları küçülen pigmentler vücut tarafından emilerek ve lazer sonrası oluşan ufak kabuklanmalarla yok olur. Siyah renk lazer dalgalarını tamamen absorbe ettiği için işleme daha hızlı cevap verir. Renkli dövmeler ise daha farklı ışık dalga boyu ayarlanarak silinir. Genellikle 5-8 seansta dövme tamamen silinmektedir. Cildin iyileşmesi için bu seanslar arası en az 4 hafta olmalıdır.”

LAZERLE DÖVME SİLME İŞLEMİ SONRASI BUNLARA DİKKAT

Engelsiz Yaşam Vakfı 2015 Yılının En İyileri Ödülleri’nde ‘Yılın En İyi Estetik Kliniği’ dalında ödül alan klinik doktorlarından olan Aydoğdu, lazerle dövme silme işlemi sonrasında dikkat edilecek noktaları ise şöyle aktarıyor:

“İlk gün bölge su ile temas etmemelidir. 1 hafta süreyle sauna, buhar odası, solaryum ve hamam gibi aşırı sıcak uygulamalardan uzak durulmalıdır. Deride kabuklanma varsa cilt iyileşene kadar havuz ve denize girilmemelidir. Kabuklanma dönemi boyunca cilt sık sık nemlendirilmelidir. İyileşme sürecinde epilasyon, ağda ve peeling gibi işlemler yapılmamalıdır.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.