“Sihirli üçlü hap mucize yaratmaz”

doktor oneri

İngiltere’nin Nottingham Üniversitesi’nde üç ayrı ilaçtan, kalp hastalıklarını yüzde 83 oranında azaltacak yeni bir hap hazırlandığı ve kalp hastalarının yaşam süresinin uzayacağı haberleri heyecan yarattı, ‘Kalp hastalıkları tarih mi oluyor?’ sorusu gündeme geldi.

İngiliz bilim adamlarının kalp hastalıklarıyla mücadelede çığır açacak bir ilaç geliştirdiği ve kalp damar hastalıklarından korunmadaki etkinliği saptanmış ilaç bileşiminin bir çok hayatı kurtaracağı ileri sürüldü.

Üçlü hap kalp hızını yavaşlatarak tansiyonu düzenleyen beta bloker türü ilaçlar, kanı sulandırarak akışkanlığını artıran aspirin ile kolesterolü düşüren ilaçlardan oluşuyor.

ÜÇ YERİNE TEK İLAÇ İÇİLİYOR
Bu üç ilacın kalp krizi geçirmiş hastalarda, etkinliği kanıtlanmış ilaçlar olarak halihazırda kullanıldığını, üçlü hapın da bu üç ilacın bileşimi olduğunu söyleyen Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bahadır Dağdelen, ilacın mucizeler yaratmadığını söyledi ve üçlü ilaç mekanizmasını şöyle anlattı:

“Zannediliyor ki bu üçlü ilaç sihirli ve bir mucize yaratacak ve bu ilaç kullanılmaya başlandığı zaman artık kalp ve damar hastalığı diye birşey kalmayacak. Oysa öyle değil, bu üçlü ilaç daha önce kullandığımız üç ayrı ilacın tek bir tablette toplanmasında ibaret ve hastaya kullanma kolaylığı sağladığı için avantajlı. Yani hasta günde üç ilaç alacağına, bir ilaç alıyor, ilacını unutmuyor, tek avantajı bu. Bunun dışında bu üç ilacın tek bir ilaç haline getirilmesi ekstra bir üstünlük oluşturmuyor.

BEKLENTİ BÜYÜK OLURSA HAYAL KIRIKLIĞI DA BÜYÜK OLUR
Hastaya ayrı ayrı üç ilaç yazmak yerine tek ilaç yazılmış olacağını vurgulayan Prof. Dağdelen “üçlü haptan mucize beklemeyelim” dedi, nedenini ise şu cümlelerle açıkladı:

“Çünkü beklentiler büyük olursa hayal kırıklıkları da büyük olur. Bu ilacın ‘mucize hap’ olarak lanse edilmesi ve bu ilaçla birlikte kalp hastalıkları ile kalp krizinden ölümlerin tarihe karışacağı şeklindeki ibareler yanlıştır ve toplumun kalp damar sağılığı konusundaki duyarlılığına azaltmaya yönelik etki yapabilir.”

“Bu tür ibareler yazılmadığı sürece dikkat çekici olmuyor ama bu ibareler de doğru değil” diyen Prof. Dağdelen, ilacı kullanacak hasta profilinde de bir değişiklik olmadığının altını çizdi:

“Toplumda kalp krizi endişesi taşıyan ve riskli olan çok sayıda insan var. 40 yaşını geçmiş erkekler ile 55 yaşını geçmiş kadınlar kalp krizi riski taşıyor. Bu riskin farkında olan toplumda bu konuda belirli bir hassasiyet var, ancak bir ilacı, “kalp krizini tamamen önlüyor” diye sunmak yanlış bir yaklaşım, çünkü toplumdaki kalp sağlığını koruma hassasiyetini sekteye uğratabilir. Bu ilaçla belki 100 kişiden birinde böyle bir etki gözlenir ama geri kalan 99 kişi ilaca boşuna para vermiş olur.” 

SİGARAMI DA İÇERİM, KEBABIMI DA YERİM
“Bunu yapmak yerine sadece sigarayı bıraktırmak daha mantıklı, çünkü o zaman 100 kişiden en az 15 kişiyi kurtarmış oluyorsunuz. Yani bu tür yaklaşım ve haberlerin toplumdaki kalp damar sağlığını korumak için alınacak önlemleri önemsiz kılmaması gerekiyor. İnsanlar, “bu ilacı alırım, sigaramı da içerim, kebabımı da yerim” diye düşünebilir. Oysa ki spor, düzenli, dengeli beslenme ve sigaradan uzak durma gibi önlemleri göz ardı etmemek gerekir.”

“İlaç yine kalp krizi geçirmiş olan hastalarda etkili olacak ve geçirmemiş olup da korunma amaçlı kullanacak hastalarda da çok az bir etki yaratacak. Şu anda yurtdışında piyasada ama Türkiye’de ne zaman piyasaya çıkacağı henüz belli değil. Şimdi kullanılan kolesterol ilaçlarının pahalı olması nedeniyle, üçlü hap bir miktar da ekonomik avantaj sağlayabilir.”

ÖLÜM NEDENLERİ ARASINDA BİRİNCİ SIRADA
Kalp hastalıkları, dünyada ve Türkiye’de birinci ölüm nedeni. Türkiye’deki bütün ölümlerin yüzde 40’ını oluşturuyor. Kalp hastalıkları ülkemizde dünyadan farklı olarak kadınlarda da ölüm nedenleri arasında birinci sırada yer alıyor.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.