Sigarayla birlikte nargile de yasaklansın

doktor oneri

Prof. Dağlı, restoran, kafe ve barlarda sigara yasağı uygulamasına 20 gün kala nargile üreticilerinin ”aromalı tütün taktiği” ile yasak kapsamı dışında kalmaya çalıştıklarını öne sürdü.

Dağlı, kapalı alanlarda 19 Temmuzda yürürlüğe girecek sigara yasağını engellemek için ”klima uygulaması”, ”İspanya modeli” ve ”organik sigara” gibi çeşitli modellerin gündeme geldiğini ifade etti.

Nargile üreticilerinin de yasak kapsamı dışında kalmak için aromalı tütün ürünlerini, tütün ürünü değilmiş gibi pazarlayarak kamuoyunu yanıltmaya çalıştıklarını öne süren Dağlı, ”Nargile de tütün ürünüdür, yasak kapsamı dışında bırakılamaz” görüşünü dile getirdi.

Dağlı, Dünya Sağlık Örgütünün, nargilenin ve nargile tütününün bütün tütün ürünleri gibi denetlenmesi gerektiğini bildirdiğini ve sigara yasakları uygulamalarının nargile işletmelerini de kapsamasını talep ettiğini anımsattı.

4207 sayılı kanunun 2. maddesinin 6. fıkrasında ”tütün ürünü” ibaresinin ”tüttürme, emme, çiğneme ya da buruna çekerek kullanılmak üzere üretilmiş, ham madde olarak tamamen veya kısmen tütün yaprağından imal edilmiş” maddeyi ifade ettiğini anımsatan Dağlı, 19 Temmuz’da yürürlüğe girecek yasanın bu nedenle nargile içilen alanları da kapsadığını belirtti.
 
SİGARAYA GEÇİŞİN İLK BASAMAĞI
 
Hacettepe Üniversitesi(HÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazmi Bilir de nargile işletmelerinin gençlerin sigaraya başlaması için ilk basamağı oluşturduğunu ifade etti.

Ankara’daki bazı semtlerde bulunan ve nargile servisi yapan bazı kafeteryalarda yapılan çalışma sonuçlarına da değinen Prof. Dr. Bilir, buna göre nargile içen kişilerin yarısından çoğunun 18-24 yaş grubunda yer aldığını kaydetti.

Nargile dumanının karbonmonoksit, ağır metaller ve kanser yapıcı kimyasallar içerdiğini vurgulayan Bilir, ”Dumanı suyun içinden geçirmek zararları ortadan kaldırmamaktadır. Bir nargile içimi sırasında sigara içiminde çekilen dumanın 100-200 katı içe çekilmektedir. Ayrıca nargile yakılmasında kullanılan kömür ve odun dumanı içindeki toksik maddeler de dumana eklenmektedir” görüşünü dile getirdi.

Nargile dumanının içen ve maruz kalanlara ciddi sağlık tehlikesi oluşturduğuna dikkati çeken Bilir, hamilelikte aktif veya pasif nargile dumanı solumanın bebeğe ciddi sağlık zararları verdiğini kaydetti.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.