Sigarayı bırakan hamileye 300 euro ödül verilecek

Fransa‘da, hamilelerin sigarayı bırakmalarını sağlamak için bir çalışma başlatılıyor. Buna göre hamile kadınlara sigarayı bırakmaları için 300 euroya kadar para ödenecek.

Devlet hastaneleri ile Ulusal Kanser Enstitüsü’nün ortak çalışmasında, para vermenin gebelikte tütün tüketimini azaltmaya teşvik edip etmediği incelenecek.

Hamile kadınlara önce 20 euro ödenecek. Eğer tekrar sigara içmeye başlamazlarsa, ödenecek miktar 300 euroya kadar çıkabilecek.

Deneye, 18 yaş üstü en az dört aydır hamile olan ve her gün beşten fazla sigara içen kadınlar katılabilecek.

Çalışma kapsamında elektronik sigara ve diğer tütün maddeleri de yasak olacak. Hamilelerin kurallara uyup uymadıklarının tespit edilebilmesi için düzenli olarak kontrolden geçecek.

HAMİLELİKTE İÇİLEN SİGARA CENİNE CİDDİ ZARAR VERİYOR 

Avrupa ülkeleri arasında sigara içen en fazla hamilenin Fransa’da olduğu tespit edilmiş durumda.

Geçen yılın verilerine göre her beş Fransız kadından biri hamilelik döneminde sigarayı bırakmadı.

Sigara içmek gebelik süresince cenine oksijen tedarikini azaltıyor. Bu durum, düşük, prematüre veya düşük doğum ağırlığı riskini artırıyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.