Sigaranın bir zararı daha ortaya çıktı

Sigara tiryakisi olan kadınlar erken menopoza giriyor. Tespit, İngiliz araştırmacılara ait. Tobacco Control adlı dergide yayınlanan araştırmaya göre günde 25 taneden fazla sigara içen kadınlar içmeyenlere kıyasla 21 ay daha erken menopoza giriyor.

Araştırmanın sonucu sadece bu değil. 79 bin kadının katıldığı çalışmada araştırmacılar sigaradaki toksinlerin üreme sağlığını etkilediğine dair önemli kanıtlar da buldu. Ayrıca erken menopoz, göğüs kanseri gibi bazı hastalıklara yakalanma riskini de beraberinde getiriyor.

Araştırmaya göre sigara içmeyen ama pasif içici olanlar da sigaranın etkisinden kurtulamıyor. Bulgulara göre onlar da hiç içmeyenlere oranla 1 yıl daha erken menopoza giriyor. Araştırmacılar, veriler ışığında sigaradan uzak durulması çağrısında bulunuyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.