“Sigarada düz pakete katılım büyüyor, Türkiye geç kalmamalı”

İlk kez Avustralya’da başlayan uygulamadan sonra İngiltere, İrlanda, Fransa sigarada düz paketi kanunlaştırdı. Aralarında Slovenya da olan bir çok ülke kanunu hazırladı, meclis görüşmeleri sürüyor.

AVUKAT HAMMER: “NORVEÇ’TE BU YASA İLE BİRÇOK HAYAT KURTULACAK”

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa ofisi tarafından düzenlenen, hükümet ve sivil toplum temsilcilerinin katılımı ile gerçekleşen “Düz Paket” çalıştayı sırasında, Norveç temsilcisi, 10 Haziran tarihinde Norveç kralının düz paket teklifini imzalayarak meclise sunacağını söyledi.

Norveç Kanser Derneği hukuk departmanı başkanı Avukat Marianne Hammer, “Norveç hükümetinin gençlerin sigaraya başlamasını engellemek üzere düz paketi meclise sunmasından büyük mutluluk duyuyorum. Bütün araştırmalar düz paketin işe yaradığını gösteriyor. Bu yasa ile bir çok hayat kurtulacak, birçok acı engellenecek. Norveç vatandaşlarını tütünden korumak için önderlik yapmaktadır“ diye konuştu.

“DÜZ PAKET TÜTÜN TÜKETİMİNİ %25 AZALTIYOR”

Sigarada düz paketi uygulayan ilk ülke Avustralya’da 1991 yılında % 24.3 olan sigara kullanım oranının 2013 yılında % 12.8’e düştüğünü belirten Hammer, şunları söyledi:

“Avustralya, tüketimi azaltacak çeşitli önlemleri birlikte almıştır. Bilimsel çalışmalar sadece düz paketin tüketimi % 25 azalttığını ortaya koymuştur. Avustralya’da üçüncü yılına giren uygulamaya göre paketler kahverengi-yeşil renkte olup ön yüzün % 75 i arka yüzün %90’I etkili resimli uyarılar ile kaplıdır. Avustralya uygulamasının üçüncü yılında sigara firmalarının iddia ettiği gibi kaçakçılık artmamıştır. Tütün endüstrisinin öne sürdüğü kehanetlerin aksine satıcının raftan paketi bulup indirme süresi artmamıştır. Kaybını karşılamak üzere endüstri sigara fiyatlarını arttırmıştır.”

PROF. DAĞLI: NORVEÇ’E GIPTA İLE BAKIYORUZ

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa bölgesi toplantısında sivil toplumu temsilen bulunan Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı ise, “Düz paketin tütün tüketimini azalttığı, gençlerin başlamasını engellediği, içenleri caydırdığı her geçen gün artan bilimsel çalışmalar ile doğrulanmaktadır. 2011 yılından beri ülkemizin düz pakete geçeceği konusunda dokuz ayrı açıklama yapılmıştır. Eğer ilk adımı atabilseydik, Avrupa’da ilk uygulama Türkiye’ye ait olacaktı. Endüstrinin tehditlerine ve açtığı davalara aldırmadan halkının sağlığını düşünen İngiltere, İrlanda, Fransa düz paket yasasını çıkardı. Bugün Norveç düz paket ülkesi olmak üzere düğmeye basıyor. Tütün kontrolü sivil toplum temsilcileri olarak Norveç’e gıpta ile bakıyoruz” dedi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.