Sigara yasağını yumuşatan teklife tepki

Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi Başkanı Prof. Elif Dağlı, Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanunda değişiklik yapılmasını teklif eden CHP’li Şevket Köse’nin girişimini halk sağlığı adına kınadıklarını belirterek, insan sağlığını olumlu yöne götürmek için uygulamaya konulmuş ve başarılı sonuçlar elde etmiş bir düzenlemeden geriye adım atılmasını istemenin ”akılcı olmayacağını” savundu.

”İnsanları hastalıktan kurtaracak kanundan geri adım atılamaz” diyen Prof. Dr. Dağlı, farklı kurumlarca yapılan araştırmaların halkın desteğini ortaya koyduğunu, işletmelerin zarar ettiği iddialarını ise gerçekçi bulmadıklarını belirterek şunları söyledi:

2 BİNİ KAPANMIŞ, 3 BİNİ AÇILMIŞ
”Merkez Bankası verilerine göre, Gayrı Safi Yurtiçi Hasıla yüzde 3.3 oranında küçülürken, restoran ve ikram sektörünün içinde bulunduğu kesimdeki gelirler yüzde 5.2 artış göstermiş. Öte yandan, uygulamanın başladığı ilk üç ay içinde 2 bin kahvehane kapanmış, bu doğru, ancak 3 bin 22 tane de yeni kahvehane açılmış. ‘Zarar ediliyor’ söylemlerini bu nedenle çok da gerçekçi bulmuyoruz. Halkın desteği var, zarar söylemleri inandırıcı değil. Sigara tüketimi yüzde 15 azalmış, tüm bunları üst üste koyunca doğru bir resim ortaya çıkıyor. Hala buna itiraz etmek, bence çok doğru bir yaklaşım değil.”

Milletvekili Köse’nin önerdiği modelin halen İspanya’da uygulandığını ama yeni yılla birlikte orada da Türkiye’deki uygulamaya benzer yeni bir kanun yürürlüğe koyduğunu aktaran Prof. Dr. Dağlı, ”Sigara içilen ve içilmeyen diye iki farklı yer uygulamasının yürümediğini gördüler. Şimdi bizim modelimize dönüyorlar. Biz ise yürüyen uygulamayı değiştirmeye çalışıyoruz” dedi.

Köse’nin değişiklik önerisine ilişkin tepkilerini bir basın açıklaması yerine, yeni yıl mesajı olarak iletmeyi uygun gördüklerini söyleyen Prof. Dr. Dağlı, yeni yılda tüm tiryakilerin sigarayı bırakmalarını diledi.

MİLLETVEKİLİNE YENİ YIL MESAJI
Prof. Dr. Dağlı’nın Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi adına Köse’ye gönderdiği yeni yıl mesajı şöyle:
Kanser yapıcı bir ürünü başkalarına solutarak para kazanmak istemenin etik ve ahlaki olmadığını görebilmenizi, yeni yılın size mesleki başarılar getirmesini, diş hekimi olduğunuzu, insan sağlığı için yemin etmiş hiç bir sağlık çalışanının öldürücü bir ürünün savunuculuğunu yapamayacağını hatırlamanızı dileriz.”

ŞEVKET KÖSE’NİN TEKLİFİ
Sigara içmediği halde sigara yasağının kapsamını genişleten yasaya red oyu veren CHP Adıyaman Milletvekili Şevket Köse, ”kişilerin sigara kullanma özgürlüğünün kısıtlanmaması gerektiği” anlayışından hareketle, sigara yasağını yumuşatmak için kanun teklifi vermişti.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.