Sigara yasağında 5 bin 112 cezai işlem

Akdağ, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Kapasite Geliştirme Bölümü Koordinatörü Armando Peruga ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti.

DSÖ’nün, sigarayla mücadele konusunda önemli çalışmalar yapan bir örgüt olduğunu belirten Akdağ, örgütün, dünya halklarının ve Türk vatandaşlarının sağlıklarının korunmasına büyük destek verdiğini söyledi. Akdağ, bakanlık olarak DSÖ ile işbirliğine ve ondan destek almaya devam edeceklerini bildirdi.

Peruga da Türkiye’nin tütün kontrolü, sigara vergilerinin artırılması ve sigara paketleri üzerindeki uyarıcı işaretler konularında birçok ülkenin yapamadığı düzenlemeler yaptığını ifade ederek, ”Türkiye, tütün kontrolü konusunda en iyi örnek ülkedir” dedi.

Peruga, sigara konusunda, İspanya modelinin en iyi örnek olduğuna dair zaman zaman Türk basınında haberler yer aldığını, ancak söylenenin aksine İspanya’nın Türkiye’deki uygulamaları örnek alan düzenlemeler yapma eğiliminde olduğunu söyledi. Türkiye’de sigarayla mücadele konusunda alınan önlemlerin sonuçlarına baktıklarında sağlık açısından ve ekonomik açıdan bazı olumlu sonuçlar gördüklerini dile getiren Peruga, ”Önlemlerin ardından Türkiye’de sigara içen sayısı azalmış, ekonomik krize rağmen restoran ve bar gibi işletmeler karlarını yüzde 5 artırmıştır” diye konuştu.

SİGARA YASAĞINDA DEĞİŞİKLİK OLMAYACAK
Bakan Akdağ, ”Tütünle ilgili bazı yumuşatıcı düzenlemeler yapılması isteniyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?” sorusu üzerine, kendisinin ne düşündüğünün değil, vatandaşın konuya nasıl baktığının önemli olduğunu söyledi. Akdağ, vatandaşın ise yapılan düzenlemelere olumlu baktığını, bu nedenle ”Vatandaş, Sağlık Bakanlığının arkasında durdukça değişikliğin olmayacağını” belirtti.

Akdağ, sigara yasağıyla ilgili uygulanan cezai işlemlere ilişkin bir başka soruya, bu konuda cezalardan daha çok vatandaşın desteği ve kabulünün önemli olduğunu, bazı uygulama eksikliklerine rağmen sigara yasağının başarıyla uygulandığını ifade etti.

Sigara yasağıyla ilgili, 2009 yılında, 5 bin 112 cezai işlem yapıldığını anlatan Akdağ, kesilen para cezasının ise 4 milyon TL’ye ulaştığını kaydetti. Akdağ, sigara yasağıyla ilgili İçişleri Bakanlığı, emniyet teşkilatı ve belediyelerin görevlerini yapmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.