Sigara yasağına bebek doktorlarından destek

Türk Neonatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Murat Yurdakök, Türkiye’de çocukların yüzde 75’inin pasif sigara dumanına maruz kaldığını belirterek, ”Doğum öncesi sigaraya maruz kalan bebeklerde hiperaktivite, dikkat eksikliği, okuma ve matematik problemlerinin öğrenilmesinde zorluk gibi entelektüel gelişimde yetersizlikler görülür” dedi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yurdakök, yaptığı açıklamada, yenidoğan bebeklerin bedenen ve ruhen normal bir gelişme sürdürmelerini ve sağlıklı ortamlarda büyümelerini hedef edinmiş Türk Neonatoloji Derneğinin, 4207 sayılı yasa ile pasif sigara dumanı maruziyetin azaltılmasını önemli bir çocuk hakları kazanımı olarak gördüğünü belirtti. Yurdakök, şunlara dikkati çekti:

ÇOCUKLAR SİGARA DUMANINA MARUZ KALIYOR
”Ülkemizde çocukların yüzde 75’i pasif sigara dumanına maruz kalmaktadır. Sigara dumanı karsinojenik, mutajenik, sitotoksik etki yapan polisiklik aromatik hidrokarbonlar, siyanür, karbonmonoksit, kurşun, kadmiyum başta olmak üzere 4 binden fazla toksik madde içermekte ve çocuk sağlığına son derece zararlı olmaktadır. Sosyal gelişmeleri için erişkinlerle birlikte bulunacakları mekanların sigara dumanından tamamen arındırılmış olması çocukların geleceği için çok gereklidir.”

Sigara dumanının bebeklere daha anne karnındayken zarar vermeye başladığını kaydeden Yurdakök, anne adaylarının gebelik döneminde aktif olarak sigara kullanmalarının ya da buna pasif olarak maruz kalmalarının plasentada değişikliklere (bebeğin rahim içinde büyümesinin bozulmasına), plasentanın doğumdan önce ayrılmasına (ölüme veya ağır beyin zedelenmesine) ve düşüğe neden olabildiğine işaret etti.

SİGARA ERKEN DOĞUM RİSKİNİ ARTIRIYOR
Yurdakök, sigara içen kadınlarda, içmeyenlere göre 2 kat daha fazla erken (prematüre) doğum yapma riski bulunduğu uyarısında bulunarak, ani bebek ölümü sendromunun erken süt çocukluğunda sigara dumanına maruz kalan bebeklerde daha sık görüldüğünü bildirdi. Doğumdan sonra sigara dumanına maruz kalmanın çocukların solunum yolları üzerinde önemli etki yaptığını belirten Yurdakök, ”Çevresel sigara dumanına maruz kalma tüm yaşlarda çocukların akciğerlerini bozar, çocukluk astımının hem sıklığını, hem de şiddetini artırır. Sinüzit ve orta kulak enfeksiyonlarını alevlendirir” dedi.

Sigaranın çocukların entelektüel gelişimi üzerine de etkileri bulunduğunu vurgulayan Yurdakök, ”Doğum öncesi sigaraya maruz kalan bebeklerde hiperaktivite, dikkat eksikliği, okuma ve matematik problemlerinin öğrenilmesinde zorluk gibi entelektüel gelişimde yetersizlikler görülür” uyarısında bulundu.

Yurdakök, Türk Neonatoloji Derneğinin, Türk çocuklarının sağlıkları için çok önemli bir adım olan kapalı alanlarda sigara içilmemesini bilimsel gerekçelerle desteklediğini ve savunucusu olacağını bildirdi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.