Sigara yasağı kalp krizini azaltıyor

Genişletilen sigara yasakları, Türkiye’nin yanısıra birçok batı ülkesinde de tartışmaya yol açtı. Ancak yasağın savunucularının elini güçlendirecek yeni bulgular Avrupa ve ABD’de ayrı ayrı olarak yayımlandı.

Tıp dünyasının kalp sağlığı konusunda önde gelen iki dergisi “Circulation” ve “Journal Of The American College Of Cardiology” de yer alan araştırmalara göre sigara yasağı, Avrupa ve kuzey Amerika’daki kalp krizi oranlarını üçte bir oranında azaltmış durumda.

Milyonlarca kişiyi kapsayan çalışmalarnın sonuçlarına göre sigara yasakları, kalp krizi oranlarını yılda yüzde 36 azalttı.

Yürütülen araştırmalara göre Avrupa ve Kuzey Amerika’daki kalp kriz oranları sigara karşıtı yasaların uygulamaya konmasından hemen sonra düşmeye başladı. İlk yıl yüzde 17 olan bu oran 3 yıllık sürenin ardından yüzde 36’ya ulaştı.

“Bu çalışma, pasif içiciliğin kalp krizlerine neden olduğuna dair elimizde zaten var olan kanıtların daha da güçlenmesine yol açıyor” diyen Dr. James Lightwood ”işyerlerinde ile kamuya açık alanlardaki yüzde 100 sigara yasağının, halkı korumak için uygulanması gerektiğini gösteriyor” dedi.

Dünyada yılda yaklaşık 17.5 milyon, Türkiye’de ise 200 bin kişi kalp krizinden ölüyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.