Sigara yasağı kalp krizi vakalarını azaltı

Avrupa Kardiyoloji Derneği (ESC) tarafından yayımlanan bir araştırmanın sonucuna göre, AB ülkelerinde kamuya açık yerlerde sigara içilmesi yasağının yürürlüğe girmesinden bu yana kalp krizi vakaları yüzde 12 oranında azaldı.

İspanya’nın Barcelona kentinde düzenlenen ve yaklaşık 32 bin uzmanın katıldığı Avrupa Kardiyoloji Kongresi sırasında açıklanan ESC araştırmasıyla ilgili verilen bilgide, kamuya açık yerlerde sigara içilmemeye başlanmasıyla gerek sigara içenlerde gerekse içmeyenlerde kalp krizi vakalarının azaldığı ifade edildi.

Bu arada açıklanan diğer istatistiklerde kalp hastalığından ölenlerin yüzde 29’unun sigara tiryakisi olduğu belirtildi, pasif içicilerde erkeklerin yüzde 23, kadınların ise yüzde 19’unun kalp sorunu yaşama riski bulunduğu kaydedildi. Uzmanlar, sigara tiryakilerinde diğer insanlara oranla yüzde 70 daha fazla ölümcül kalp hastalığı riski bulunduğunu söyledi.

Kongre sırasında konuşan kardiyoloji uzmanları çevre kirliliğinin azalması durumunda kalp hastalıklarıyla bağlantılı ölümlerde de azalma olacağı görüşünü savundu.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.