Sigara yasağı içeni de içmeyeni de memnun etti

doktor oneri

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl, ”özgürlüklerin genişlemesi” olarak nitelendirdiği sigara yasağının genişletilmesinin üzerinden 10 gün geçtiğini hatırlatarak, ”Halkımızın büyük bir kabuliyet ve memnuniyet oranı var. Sigara içenlerde de bu oran yüksek, içmeyenlerde de yüksek. Bunun yüzde 95’lerin üzerinde olduğunu görüyoruz. İnşallah sorunsuz bir şekilde dumansız hava sahası devam edecek” dedi.

”SEMERELERİNİ BİRKAÇ YIL SONRA GÖRECEĞİZ”

Erdöl, kapsamı genişletilen uygulamanın semerelerinin birkaç yıl sonra görüleceğini dile getirerek, şunları söyledi:
”Yaklaşık 1 yıl sonra kalp ve astım hastalarında, astımlı bebeklerin krize girme sayılarında, kalp krizlerinde, bundan ölen insanların sayısında azalma göreceğiz. Yaklaşık 10 yıl sonra kanserlerde ciddi bir azalma göreceğiz. Onun için bu bir ‘topluma sağlık aşısı’. Bunu halkımızın kabul etmemesi halinde yapacağımız bir şey olmaz ama halk kabul ettiği zaman büyük mutluluk duyuyorsunuz. Örneğin otobüslerde ciddi bir denetleme yok ama hiçbir otobüste sigara içilmiyor. Neden, halk kabul ediyor bunu. Halkın kabuliyeti esas. Kahvehanelerde, lokantalarda, alışveriş merkezlerinde de insanlar gönül rızasıyla bu uygulamayı kabul ettikleri takdirde ki öyle oluyor, bu iş yürüyecek. Bundan da toplumumuzun hepsi karlı çıkacak.”

Bugün gelinen bu noktayı baştan beri planladıklarını anlatan Erdöl, her şeyin bu plan dahilinde sürdüğünü vurgulayarak, şöyle devam etti:
”Ama hedefe ulaşıp ulaşamadığımızı ancak 1 yıl sonra göreceğiz. Planladığımız hedef doğrultusunda gayet iyi gidiyor. Çünkü kanun 2008 Ocak ayında çıktı ama 2003’ten beri hazırlığını yaptığım bir kanundu. Hazırlayan ilk imza sahibiyim, hazırlayan kişiyim. Ama sayın Başbakanımızın çok kararlı tutumu, Sağlık Bakanımızın kararlı tutumu olmasa zaten olmazdı bu. Sayın Başbakan ‘Terörden beter’ diyerek sigarayı çok ciddi bir toplumsal sıkıntı veren durum olarak ilan etti.”

”İSPANYA MODELİNİN UYGULANMASI SÖZ KONUSU DEĞİL”

Komisyon Başkanı Erdöl, kamuoyunda ”İspanya modeli” olarak bilinen ve kapalı alanlarda ”sigara içme alanı” oluşturma sistemine dayanan modelin Türkiye’de uygulanmasının söz konusu olmadığını ifade ederek, şunları kaydetti:
”Öyle bir şey olamaz. İspanya modeli hiç uygulanamayan bir model. Diyelim ki bir kahvehaneye siz bir bölüm yapacaksınız. Klima getireceksiniz filan. Karşılığında ciddi bir kanser riskini azaltmanız söz konusu olmayacak. Sadece göstermelik bir şey yapmış olacaksınız ve bundan da binlerce kahveciye bir mali yük gelecek, bölme masrafı, klima masrafı, filan. Orada çalışan veya gidip, gelen insanların kanser, kalp hastalığı veya felç olma riskini doğru dürüst azaltmayan ilave masraflar getirmiş olacaksınız. Böyle bir masrafın olmasını Dünya Sağlık Örgütü (WHO) istemiyor, biz de istemiyoruz. Dolayısıyla öyle bir planımız yok.”saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.