Sigara menopoza da olumsuz etkiliyor

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Faruk Buyru, sigaranın yumurtalıklar üzerindeki olumsuz etkisinin kanıtlanmış bir faktör olduğunu belirterek, ”Sigara içen kadınlarda erken menopoz daha sık görülmektedir” ifadesine yer verdi.

Yumurtalık kapasitesinin doğuştan oluştuğunu ve ailesinde erken menopoz olan kadınların, sigara da içiyorsa kesin olarak risk altında bulunduğunu vurgulayan Prof. Dr. Buyru, yumurtalık kapasitesini azaltan faktörleri; ”ailede erken menopoz olması”, ”sigara”, ”yumurtalıkla ilgili ameliyat geçirmiş olmak” ve ”bazı hormonal ve bağışıklık sistemi ile ilgili hastalıklar” olarak sıraladı.

Yumurta kalitesinin yaşla birlikte bozulduğunun altını çizen Prof. Dr. Buyru, 37 yaşından itibaren kadının doğurganlığının gözle görülür şekilde azaldığına dikkati çekti.

Prof. Dr. Faruk Buyru, yumurtalık kapasitesi azalan kadınlarda tüp bebek tedavisinin de olumsuz etkilendiğini belirterek, doğurganlığın mümkün olduğunca ertelenmemesi gerektiğini bildirdi.

Prof. Dr. Buyru, yumurtalık kapasitesinin azaldığını gösteren en önemli işaretin de adet aralarının kısalması olduğunu kaydetti.

Kadının yumurtalık kapasitesini arttırabilecek bir tedavinin olmadığına dikkati çeken Prof. Dr. Buyru, uygulanan tedavilerin ancak mevcut yumurta taslaklarının uyarılmasını sağlayacağını bildirdi.

Menopoza yakın dönemde verilecek tedavilerin de ancak kadının düzenli adet görmesini sağladığını vurgulayan Buyru, gebelik açısından bu tedavilerin bir yararı olmadığını belirtti.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.