Sigara dış gebelik nedeni

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Faruk Buyru, sigara içilmesinin dış gebeliğe zemin hazırladığını bildirdi.

Prof. Dr. Buyru, 20. yüzyılın ilk yarısında iç kanamaya yol açarak anne ölümlerine neden olan dış gebeliğin son yıllarda arttığını belirtti.

Her 100 gebelikten yaklaşık 2’sinin dış gebelikle sonuçlandığını kaydeden Buyru, ”Bu oran son 30 yılda 4-5 kat artmıştır. Sigara içilmesi, tüpleri ilgilendiren iltihabi hastalıkların daha sık görülmesi gibi etkenler dış gebeliğe zemin hazırlamaktadır. Dış gebelik erken teşhis edilemezse ölüme bile neden olabilir” ifadesini kullandı.

Gebeliğin rahim içi yerine, tüpler ve karın boşluğunda gelişmesinin ”dış gebelik” anlamına geldiğini ifade eden Buyru, şunları kaydetti:
”Dış gebeliğin oluşumunda normalde tüpler döllenmenin gerçekleştiği yerlerdir. Kadının yumurtası ile erkeğin spermi tüpün içinde karşılaşıp döllenme gerçekleşir, döllenen yumurta yani embriyonun rahim içine göç ederek yerleşmesiyle de gebelik oluşur. Embriyonun göçüne engel olan bir durum söz konusu ise dış gebelik riski artar.”

Buyru, dış gebeliğin erken teşhis edilmesinin çok büyük önem taşıdığını belirterek, gebeliğin ilk haftalarından itibaren doktor kontrolünün şart olduğunu bildirdi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.