Sigara 2010’da 6 milyon can alacak!

Amerikan Kanser Derneği’nin sigara raporu, tiryakilerin canını sıkacak.

Rapora göre 2010’da dünyada 6 milyon sigara bağımlısı kanser, kalp krizi başta olmak üzere çeşitli hastalıklardan yaşamını yitirecek.

Sigaranın her 10 ölümden birinin nedeni olduğunu belirten rapor, akciğer kanserinden ölme riskinin sigara içen erkeklerde içmeyenlere oranla 23 kat kadınlarda ise 13 kat daha fazla olduğunu belirtiyor. Bir başka bulgu da, Sigara içenlerin içmeyenlere oranla ortalama 15 yıl daha erken yaşama veda etmesi.

MALİYET 500 MİLYON DOLAR
Raporda dikkat çekici bir başka nokta da sigara kullanımının her yıl dünya ekonomisine maliyeti; 500 milyar dolar.

Bu rakama, tıbbi masraflar, üretim düşüklüğü ve çevreye verilen zararın da dahil olduğu belirtilirken, -ayrıca tütün üretimi için ayrılan alan dünya genelinde portakal ve muz üretiminin yapıldığı alanlara eşit olduğu vurgulandı.

GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERDE ARTIŞ VAR
Raporda, yaklaşık 50 yıldır gelişmiş ülkelerde sigara kullanımının azalmakta olduğu ancak tersine gelişmekte olan ülkelerde artmakta olduğu vurgulanıyor.

Yaklaşık 1 milyar sigara kullanıcısının % 35’i zengin, % 50’si ise gelişmekte olan ülkelerdeki erkekler iken, 250 milyon kadın ise her gün sigara içiyor. Bunların %22’si gelişmiş ,%9’u ise gelişmekte olan ülkelerden.

Çin’e ayrı bir yer ayrılan raporda, bu ülkedeki erkeklerin yaklaşık % 60’ının sigara içtiği, 50 milyon Çinli çocuğun önümüzdeki yıllarda sigara nedeniyle yaşamını yitireceğinin tahmin edildiği kaydedildi.

Rapor, yeterli önlemler alınmadığı takdirde 21. yüzyılda 1 milyar insanın sigara nedeniyle yaşamını yitireceği tahmininde bulunuyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.