“SGK faturayı tüketiciye kesti”

Kaya, yaptığı yazılı açıklamada, SGK’nın 4 Aralıktaki eylem nedeniyle Eczacılar Birliği ile olan sözleşmeyi iptal ederek, eczanelerle birebir sözleşme imzalayacağını duyurduğunu belirtti.

”Sağlıkta dönüşüm projesi” kapsamında istenen eczaneden ilacını temin edebilen hastaların, sözleşmeden sonra anlaşmalı eczane aramak zorunda kalacağını ifade eden Kaya, şunları kaydetti:

”Sözleşmesi olmayan nöbetçi eczanede ise bedelini ödeyerek tedavisini devam ettirebilecektir. Sosyal Güvenlik Kurumu, eczanelere kırgınlığının bedelini tüketiciye kesmiştir. Kurum, pire için yorganı yakmıştır. Tüketiciler, 4 Aralıkta bir günlüğüne eczanelerin kapanmasından dolayı hak ihlali yaşamışken, fesihle birlikte ihlalin sürekliliğinden endişe etmektedir. Sağlık hakkına kavuşmak isteyen tüketici sözleşmeli eczane aramak zorunda bırakılamaz. İlaç fiyatlarının yüksekliğinin sorumlusu olarak eczanelerin gösterilmesinin yanında, oluşan tepkilerin faturasının tüketiciye kesilmesi kabul edilemez.”

Kaya, Tüketiciler Birliği’nin sağlık alanında atılan geri adımları endişeyle izlediğini, tüketicinin haklarının korunması gerektiğini bildirdi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.