Sezaryenle doğumda Uşak birinci

Uşak’ta 2009 yılında her 100 doğumdan 66’sının sezaryenle gerçekleştiğini belirten Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. İsmail Alkan, sezaryenle doğum oranlarının Avrupa’da yüzde 20-25, ABD’de yüzde 25, Türkiye ortalamasının ise 2009 yılında yüzde 47 olduğunu ifade etti. Uşak’ta sezaryenle doğumun Türkiye ortalamasından çok üzerinde olduğunu kaydeden Dr. Alkan, şu bilgileri verdi:

”İlimizin sezaryenle doğum oranı bakımından Türkiye’de ilk sırada yer alması, elbet bizim istediğimiz bir tablo değil. Geçen yıl yüzde 65 olan sezaryenle doğum oranı, bu yıl yüzde 66’ya çıktı. Bunun birkaç nedeni var. Bunların başında anne adaylarının normal doğumdan çekinmesi, hekimlerin anneleri sezaryene yönlendirmesi ve toplumda sezaryene olan ilginin giderek artması geliyor. Biz, anne adaylarının zorunlu nedenler dışında sezaryen ile doğum yapmasını onaylamıyoruz. Bununla ilgili çalışma başlattık. Özel sağlık kuruluşlarıyla Uşak Devlet Hastanesinde sezaryen ile doğum oranı yüksek. İlçelerdeki hastanelerdeyse sezaryen oranı yüzde 30 ile 40 arasında. Kent merkezinde oranın yüksek olması, bizi çalışmalarımızı kent merkezinde yoğunlaştırmaya yönlendiriyor.”
 
SEZARYEN ORANINI DÜŞÜRMEK İÇİN ÇALIŞILIYOR  
Sezaryen yöntemiyle doğumun normal doğuma göre anne ve çocuk için daha fazla risk taşıdığını, normal doğumun faydalarının anne adaylarına iyi anlatılması gerektiğini ifade eden Dr. İsmail Alkan, anne adaylarının ve hekimlerin bilgilendirilmesine yönelik çalışma başlattıklarını kaydetti. Uşak’ta anne adaylarıyla tek tek görüşerek normal doğumun faydalarını anlatacaklarını belirten Dr. Alkan, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Sezaryenle doğum, zorunlu hallerin dışında kesinlikle uygulanmamalı. Çünkü çeşitli yan etkiler anneyi ve çocuğu olumsuz etkileyebilir. Normal doğumda anne kendisini çok daha hızlı toplar ve normal vücut aktivitelerine kavuşurken, sezaryende pek çok sıkıntı ortaya çıkar. Sezaryenle doğum sonrası annenin ve çocuğun enfeksiyon kapma riski çok yüksektir. Sezaryenden sonra anne bebeğini hemen emziremez, normal doğumdaysa bu durumlar oluşmaz. Normal doğum sırasında doğum kanalında çocuğa uygulanan basınç bebeğin akciğerlerindeki suyun atılmasını sağlar, bu durum bebeğin akciğer rahatsızlığı geçirmesinin önüne geçer. Sezaryen ile doğum yapan anne çok sayıda çocuk dünyaya getiremez, çünkü ikinci doğumdan sonra anne için ciddi risk oluşur.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.